farma09_19.jpg W dniach 9-11 października br. w Poznaniu pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego odbyły się Międzynarodowe Targi Hodowli Zwierząt FARMA. Tradycyjnie już Krajowa Rada Izb Rolniczych była aktywnym uczestnikiem wystawy organizując zarówno stoisko informacyjne samorządu rolniczego przy współpracy z Wielkopolską Izbą Rolniczą jak i będąc inicjatorem wydarzeń towarzyszących targom wzbogacając tym samym ofertę odwiedzającym wystawę producentom rolnym.


Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich latach tak i podczas tegorocznej edycji poznańskich targów FARMA przygotowane zostało dla zwiedzających wystawę stoisko informacyjne samorządu rolniczego, na którym odwiedzający targi rolnicy mogli otrzymać bezpłatne publikacje izb rolniczych, branżową prasę rolną oraz foldery informacyjne na temat poszczególnych sektorów produkcji. Była to również okazja do bezpośrednich spotkań i rozmów z prezesami wojewódzkich izb rolniczych oraz Zarządem KRIR na najbardziej palące tematy, wśród których dominowała niestety trudna sytuacja ekonomiczna wsi. Nadmienić należy, iż stoisko KRIR było jednym z pierwszych, jakie odwiedził minister rolnictwa Marek Sawicki wizytując wystawę po jej oficjalnym otwarciu.

9 października tj. w trakcie pierwszego dnia wystawy zwołane zostało przez Zarząd KRIR XI Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych III kadencji. Po statutowej części obrad miało miejsce spotkanie członków KRIR z zaproszonymi gośćmi, wśród których znalazł się minister rolnictwa Marek Sawicki, Podsekretarz Stanu resortu rolnictwa Tadeusz Nalewajk, Prezes KRUS Henryk Smolarz oraz szefowie rządowych agencji rolniczych: Prezes ARiMR Tomasz Kołodziej, Prezes ARR Władysław Łukasik, a także Prezes ANR Tomasz Nawrocki. W trakcie ok. dwugodzinnej debaty członkowie KRIR wymienili poglądy z gośćmi na najbardziej istotne obecnie tematy związane z rolnictwem. Przedstawiciele samorządu rolniczego wskazywali m.in. na konieczność podjęcia pilnych działań naprawczych w sektorze mleka i zbóż oraz przedstawili aktualną sytuację i problemy producentów rolnych w poszczególnych regionach kraju. Targi rolnicze FARMA były również okazją do uroczystego wręczenia nagród rolnikom wyróżnionym w Ogólnopolskim Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne organizowanym corocznie przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Krajowa Rada Izb Rolniczych jest stałym partnerem KRUS dla niniejszego wydarzenia, w związku z powyższym Wiceprezes Władysław Piasecki wręczył w imieniu Zarządu KRIR laureatom konkursu pamiątkowy dyplom oraz ufundowaną przez samorządu rolniczy nagrodę pieniężną.

farma09_06.jpg farma09_11.jpg
farma09_17.jpg
farma09_21.jpg

10 października już po raz trzeci podczas poznańskich targów rolniczych Zarząd KRIR był organizatorem debaty politycznej z udziałem przedstawicieli Klubów Parlamentarnych zasiadających obecnie w polskim Parlamencie. W związku z trwającą ogólnoświatową recesją gospodarczą przewodnim tematem dyskusji była „Przyszłość polskiego rolnictwa w dobie kryzysu ekonomicznego”. Spotkanie poprowadził szef redakcji rolnej Telewizji Polskiej Krzysztof Karman. Poszczególne opcje polityczne reprezentowali:

  • Polskie Stronnictwo Ludowe – minister Marek Sawicki, Stanisław Kalemba, Tadeusz Nalewajk oraz Piotr Walkowski;
  • Prawo i Sprawiedliwość – Henryk Kowalczyk;
  • Lewica – Bogumiła Hromiak-Paprzycka, Stanisław Stec oraz Romuald Ajchler.

Pomimo potwierdzeń uczestnictwa w dyskusji ze strony reprezentantów KP Platformy Obywatelskiej niestety nikt z przedstawicieli tej partii nie dotarł na debatę KRIR. Spotkanie było okazją to przedstawienia przez poszczególne partie działań jakie winny być w ich opinii podjęte w celu stabilizacji dochodów producentów rolnych w okresie drastycznego spadku opłacalności działalności rolniczej.

farma09_12.jpg farma09_03.jpg farma09_22.jpg farma09_20.jpg

Zarząd KRIR był ponadto organizatorem merytorycznych seminariów tematycznych skierowanych dla rolników. W sobotę 10 października przy współpracy z firmą Wolf System, Mutag Polska Sp. z o.o. oraz Stowarzyszeniem Ekosystem EM-Dziedzictwo Natury odbyło się seminarium pt. „Nowoczesne rozwiązania w zakresie budownictwa obiektów inwentarskich. Zbiorniki i silosy żelbetowe na potrzeby produkcji rolnej i biogazowni rolniczych. Pożyteczne organizmy dla nowoczesnego rolnictwa”. Dzień później tj. 11 października przy wsparciu Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA zorganizowano wykład pt. „5 lat w Unii Europejskiej i co dalej?", w trakcie którego podsumowano wpływ akcesji Polski w struktury europejskie w kontekście rolnictwa i obszarów wiejskich oraz przedstawiono perspektywy Wspólnej Polityki Rolnej w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com