mrirw.jpgZarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, majac na uwadze dramatyczną sytuację rolników dotkniętych kleską tegorocznej powodzi, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o możliwość odstąpienia od nakładania sankcji na rolników wnioskujących o przyznanie płatności bezpośrednich, płatności rolnośrodowiskowych oraz ONW, ze względu na wystąpienie obfitych opadów atmosferycznych bądź powodzi. Poniżej przezentujemy odpowiedź resortu rolnictwa w tej sprawie.



Odnosząc się do niespełnienia normy dotyczącej koszenia i usuwania z łąk okrywy roślinnej, przez rolników realizujących na tych gruntach przedsięwzięcia rolnośrodowiskowe, MRiRW informuje, iż zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 2 lit. b) oraz pkt 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 marca 2007 r. w sprawie minimalnych norm (Dz. U Nr 46, poz.306 z późn. zm.) okrywa roślinna powinna zostać skoszona i usunięta najpóźniej do dnia 31 października lub w terminie określonym w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich.

W innej sytuacji są rolnicy ubiegający się o płatności bezpośrednie i płatności ONW. Zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 4 w/w rozporządzenia na łąkach i pastwiskach, do których rolnicy ubiegają się o przyznanie w/w płatności, skoszenie i usunięcie okrywy roślinnej powinno nastąpić do dnia 31 lipca.

W przypadku niespełnienia powyższych norm rolnik podlega sankcjom. Niemniej w przypadku, gdy niespełnienie normy wynika z wystąpienia okoliczności, takich jak np. gradobicie, nawalne opady atmosferyczne, osuwisko ziemi czy powódź, kwota płatności przysługująca rolnikowi nie będzie podlegała zmniejszeniu pod warunkiem, że:
  • w terminie 10 dni od daty ich ustania, powiadomi o wystąpieniu tych zjawisk Kierownika Biura Powiatowego Agencji, w którym składał wniosek o przyznanie płatności
  • oraz przedstawi dowody potwierdzające wystąpienie tego zjawiska.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 marca 2007 r. w sprawie rodzajów dowodów potwierdzających działanie siły wyższej lub wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności (Dz. U. Nr 46, poz. 308), dowodem potwierdzającym wystąpienie takich nadzwyczajnych okoliczności jak: klęska suszy, gradobicie, nadmierne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, wymarznięcia, powódź, huragan, pożar lub plaga gryzoni, jest protokół oszacowania szkód w uprawach rolnych sporządzony przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce powstania szkody na podstawie przepisów o szczegółowych kierunkach działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobach ich realizacji. Po otrzymaniu tych protokołów rolnicy powinni dostarczyć je do Biura Powiatowego ARiMR, w którym składali wcześniej wniosek.

Na podstawie przedłożonego protokołu oszacowania szkód, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie naliczała płatności obszarowe do gruntów objętych tymi zjawiskami.

Ponadto resort rolnictwa poinformował, iż obecnie w MRiRW trwają prace legislacyjne nad zmianą powyższego rozporządzenia, mające na celu rozszerzenie katalogu dowodów potwierdzających działanie siły wyższej lub wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozważa poszerzenie tego katalogu między innymi o:
  • protokół szkód w uprawach rolnych sporządzony przez przedstawiciela zakładu ubezpieczeń, w którym uprawa rolna została ubezpieczona,
  • oświadczenia dwóch świadków potwierdzające wystąpienie szkód w uprawach rolnych spowodowanych na skutek złych warunków atmosferycznych, w przypadku gdy rolnik nie ma możliwości przedstawienia innych dokumentów.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com