dozynki09_2.jpg 6 września br. odbyło się ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony na Jasnej Górze. W centralnych obchodach dożynkowych udział wzięło około 40 tysięcy wiernych, przede wszystkim rolników, z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim oraz Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Markiem Sawickim na czele. W tym podniosłym wydarzeniu nie mogło zabraknąć Krajowej Rady Izb Rolniczych, która po raz kolejny zorganizowała Pielgrzymkę Izb Rolniczych, a także zorganizowała wraz ze Śląską Izbą Rolniczą stoisko samorządu rolniczego w trakcie towarzyszącej obchodom Krajowej Wystawy Rolniczej.


Przed uroczystą Mszą Świętą przed klasztorem na Jasnej Górze głos do zgromadzonych zabrał Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz. W swoim wystąpieniu podziękował w imieniu środowiska rolniczego za tegoroczne plony oraz nawiązał do aktualnej sytuacji ekonomicznej wsi i rolników:

Dożynki Jasnogórskie to czas na pewnego rodzaju refleksje i podsumowania. Od ponad 5 lat Polska jest integralną częścią Wspólnoty Europejskiej, a polscy rolnicy stanowią grupę społeczną, która jak żadna inna potrafiła skorzystać z szans, jakie postawiła przed nami Unia Europejska. W ciągu tego okresu znaczenie naszego kraju w Europie wzrosło i wciąż rośnie, co stwarza coraz większe możliwości wykorzystania polskiego potencjału, w którym rolnictwo integralnie odgrywa jedną z kluczowych ról. Polska żywność, zarówno pod względem jakości jak i walorów smakowych, to światowa czołówka, dlatego powinniśmy stworzyć takie warunki, aby stała się ona naszą krajową wizytówką. Jest to powód do dumy, jednakże z drugiej strony obecna sytuacja ekonomiczna polskich gospodarstw rolnych tym bardziej boli i rozczarowuje. W szczególności mówię tu o najmocniej dotkniętych kryzysem indywidualnych gospodarstwach rodzinnych stanowiących tradycyjny model polskiego rolnictwa, który winien być priorytetem dla władz decydujących o polityce rolnej państwa. Szeroko pojmowany kryzys nie może stać się ogniwem zapalnym dla upadku tego modelu, dlatego należy pochylić się nad możliwościami rozwiązania tej sytuacji z korzyścią dla polskiej wsi i rolnictwa. Ceny skupu płodów rolnych nie zapewniają obecnie nawet zwrotu poniesionych na ich wyprodukowanie kosztów, nie mówiąc już o trudzie samych rolników. Nie bez znaczenia niestety mają tu również często nieuczciwe praktyki handlowe, które powodują wzrost cen detalicznych nie idący w parze z wynagrodzeniem rolników za wykonaną pracę. Nie bójmy się o tym głośno mówić, ponieważ medialny obraz rolnika często w tym aspekcie odbiega od szarej i jakże obecnie trudnej rzeczywistości. Po raz kolejny pragnę to wyraźnie podkreślić” – mówił Prezes Szmulewicz.

dozynki09_1.jpg dozynki09_3.jpg dozynki09_4.jpg dozynki09_6.jpg

5 września, korzystając z okazji licznej obecności przedstawicieli wojewódzkich izb rolniczych w Częstochowie w związku z obchodami dożynkowymi, Zarząd KRIR zorganizował przy współpracy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi seminarium poświęcone wdrażaniu poszczególnych działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Po omówieniu powyższego tematu przez Podsekretarza Stanu w resorcie rolnictwa Artura Ławniczaka odbyła się ponadto dyskusja z zaproszonymi gośćmi, wśród których znalazł się Honorowy Prezes KRIR Józef Waligóra, Doradca Prezydenta RP ds. Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, Prezes Agencji Rynku Rolnego Władysław Łukasik oraz Prezes KRUS Henryk Smolarz.

dozynki09_7.jpg
dozynki09_8.jpg dozynki09_9.jpg dozynki09_10.jpg

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com