owoce i warzywa

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizując wniosek zgłoszony podczas IX posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji, które odbyło się 12 października 2021 r. zwrócił się 28 października 2021 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka o wprowadzenie jasnej interpretacji przepisów dotyczących Rolniczego Handlu Detalicznego lub uzgodnienie z Ministrem Finansów stosownej zmiany przepisów o podatku dochodowym z działów specjalnych produkcji rolnej.

Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych konieczne jest wydanie jednoznacznej interpretacji dotyczącej rozgraniczenia działalności zaliczanej do działów specjalnych produkcji rolnej oraz działalności prowadzonej przez rolników w ramach RHD.

Już 30 listopada 2021 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie nabór wniosków w ramach PROW - poddziałanie 4.2 Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój.

Wielu rolników pozytywnie odnosi się do stworzenia możliwości dywersyfikacji zwiększenia przychodów rolników poprzez RHD a także zwiększenia limitu przychodów w ramach RHD. Jednak te działania nie były spójne z przepisami ustawy o podatku dochodowym z działów specjalnych produkcji rolnej.

Jako przykład ww. problemów można podać przypadek rolniczki, która składając wniosek zadeklarowała w ramach rolniczego handlu detalicznego sprzedaż ponad 100 szt. tuszek drobiowych, a ARiMR odmówiła płatności, ponieważ zgodnie z przepisami o podatku dochodowym  z działów specjalnych produkcji rolnej - taka działalność w takim zakresie podlega opodatkowaniu.

Na stronach internetowych resortu rolnictwa i podległych jednostek można znaleźć wiele informacji na temat prowadzenia RHD, jednak brakuje kompendium wiedzy praktycznej informującej o tym jak założyć i prowadzić krok po kroku tego typu działalność.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com