dzik.pngW związku z licznymi sygnałami dotyczącymi szkód powodowanych przez dzikie zwierzęta w uprawach rolnych Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Środowiska oraz Ministra Rolnictwa i Rozowju Wsi o przyspieszenie prac legislacyjnych nad wprowadzeniem w życie rozporządzenia "w sprawie szacowania szkód oraz wypłaty odszkodowań za straty w uprawach i płodach rolnych", a także z propopozycją wznowienia pracy międzyresortowego Zespołu, który dokonałby dalszego przeglądu przepisów i wypracowałby korzystne dla wszystkich zainteresowanych stron rozwiązania. W odpowiedzi Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Janusz Zaleski poinformował, że prace legislacyjne dotyczące ww. rozporządzenia dobiegają końca. Poniżej prezentujemy treść pisma Ministerstwa Środowiska:

"W odpowiedzi na pismo z dnia 13 lipca 2009 r. (data wpływu) w sprawie prac legislacyjnych dotyczących zmiany rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 15 lipca 2002 r. w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych, uprzejmie informuję, że prowadzone są one w tempie wynikającym z procedury legislacyjnej. Obecnie projekt rozporządzenia zawierającego ustalenia Zespołu Roboczego, powołanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, został skierowany do uzgodnień międzyresortowych.prowadzone są w tempie wynikającym z procedury legislacyjnej. Obecnie projekt rozporządzenia zawierającego ustalenia Zespołu Roboczego, powołanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, został skierowany do uzgodnień międzyresortowych.
W związku z takim zaawansowaniem prac legislacyjnych uważam, że przygotowywany w Ministerstwie Środowiska projekt rozporządzenia zostanie w najbliższym czasie podpisany przez Ministra Środowiska oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Chciałbym także poinformować o szeregu innych działań podejmowanych przez Ministra Środowiska w sprawie szkód wyrządzanych przez zwierzęta łowne. Dobiegają końca prace legislacyjne, mające na celu zmianę okresu polowań na dziki - gatunek wyrządzający największe szkody w uprawach i płodach rolnych. Projekt rozporządzenia regulującego ten zakres materii przewiduje całoroczny okres polowań na dziki, z wyjątkiem loch.
Ponadto Minister Środowiska zwrócił się do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych oraz Przewodniczącego Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego z prośbą o weryfikację planów pozyskania, przez zwiększenie planowanego odstrzału dzików W rejonach, gdzie odnotowuje się zwiększenie szkód wyrządzanych przez ten gatunek.
Przedmiotem analizy jest także możliwość wprowadzenia partycypacji Skarbu Państwa w wypłacie odszkodowań łowieckich. W tej sprawie zarówno Minister Środowiska jak też Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwrócili się do Komisji Europejskiej o stanowisko. Obecnie oczekuje się na odpowiedź.
W związku z prowadzonymi ww. działaniami nie uważam za konieczne powoływanie ponownie Zespołu Roboczego, który miałby zajmować się tematyką szkód łowieckich. Bez oceny faktycznej projektowanych zmian działanie to w chwili obecnej należałoby uznać za przedwczesne.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska
Głowny Konserwator Przyrody
/-/ Janusz Zaleski"

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com