W odpowiedzi na wniosek Zarządu KRIR w sprawie ułatwień przy nabywaniu nieruchomości rolnych dla Młodych Rolników >>>, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odpowiedzi z dnia 26.10.2020 r., informuje co następuje:

"W piśmie tym, Pan Prezes zgłosił postulat zwolnienia beneficjentów ,Premii dla młodych rolników” z obowiązku uzyskiwania zgody wydawanej przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na nabycie nieruchomości rolnych. Argumentacją dla tej zmiany miałoby być to, że „młodzi rolnicy” zgodnie z ustawą z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego  (dalej: „u.k.u.r.”), po nabyciu nieruchomości rolnej są obowiązani przez 5 lat prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość, podczas gdy taki sam obowiązek przewidziany jest dla nich w warunkach wsparcia „Premia dla młodych rolników”.

W oparciu o tak przedstawioną argumentację, zmiana warunków nabycia nieruchomości rolnych przez „młodych rolników” - nie jest uzasadniona. Zgodnie bowiem z art. 2b ust. 1 u.k.u.r., obowiązek 5-letniego prowadzenia gospodarstwa rolnego nie jest warunkiem nabycia nieruchomości rolnej, lecz obowiązkiem powstałym już po jej nabyciu. Dotyczy on wszystkich nabywców, nie tylko tych nabywających nieruchomości rolne za zgodą Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, ale także bez takiej zgody.

Niemniej jednak, w przypadku przedstawienia przez KRIR przekonującej argumentacji, odnoszącej się tym razem do warunków nabycia (sformułowanych w art. 2a ust. 1 i 2 u.k.ur.), zgłoszony postulat zostanie rozważony przy najbliższej nowelizacji tej ustawy."

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com