pieniądze1W związku z pismem Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (do pobrania tutaj >>>) w zakresie interpretacji zapisów art. 7 ust. 11 ustawy z dnia 9.11.2018 r. o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne, w którym prezentowane jest stanowisko, że przeniesienie własności na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości obciążonych hipoteką nie jest możliwe, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwraca uwagę, że taka wykładnia przepisów oznacza, że w praktyce skorzystanie przez rolników z tej formy pomocy jest niewykonalne.

Większość gospodarstw, które popadły w kłopoty finansowe ma właśnie hipotekę – w ich przypadku przepisy w/w ustawy są martwe. Oczywistym jest, że banki udzielając pożyczek muszą się zabezpieczyć. Rolnicy, którzy kredytów hipotecznych nie mają zaciągniętych, takich problemów raczej nie mają i ustawa o restrukturyzacji zadłużenia ich nie dotyczy. O pomoc proszą właśnie rolnicy z obciążoną hipoteką – tylko w świetle powyższej interpretacji takiej pomocy nie otrzymają.

Przejęcie długu w zamian za nieruchomość rolną może nastąpić gdy wartość długu jest mniejsza od wartości nieruchomości  po odjęciu hipotek. Literalna  interpretacja przepisu art.7 ust. 11 w/w ustawy  powodowała, że ustawa była nie do zaakceptowania  przez rolników (KOWR przejmowałby nieruchomości za ułamek ich wartości i następnie oferowałby tym rolnikom do odsprzedaży po pełnej cenie). Pracownicy KOWR wprost stwierdzali, że ustawa jest bardzo niekorzystna dla rolników.

Dopiero w styczniu br. KOWR  przesłał do oddziałów terenowych pismo precyzujące, że  nie należy pomniejszać wartości nieruchomości o hipoteki będące  zabezpieczeniem długów spłacanych w wyniku ich przejęcia przez KOWR. Wskazując jednocześnie, że  przeniesienie własności na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości obciążonych hipoteką nie jest możliwe.

W związku z powyższym, aby rolnicy którzy potrzebują pomocy w restrukturyzacji zadłużenia faktycznie ja otrzymali, 8 kwietnia 2020 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilną zmianę przepisów w tym zakresie.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com