wiatraki.jpgW ostatnim czasie obserwowany jest w Polsce dynamiczny rozwój ferm wiatrowych. Mając na uwadze fakt, iż większość z tego typu inwestycji lokalizowanych jest na gruntach rolnych, 29 maja br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Prezesa Agencji Restrukturyzacji iModernizacji Rolnictwa z wnioskiem o przedstawienie jednoznacznego stanowiska ARiMR na temat możliwości podpisywania przez rolników umów dzierżawnych pod elektrownie wiatrowe na posiadane grunty, wobec których istnieją wieloletnie zobowiązania wynikające z realizacji niektórych działań w ramach programów pomocowych dla rolnictwa (SPO 2004-2006, PROW 2004-2006, PROW 2007-2013).

 

Umowy dzierżawy gruntów rolnych pod elektrownie wiatrowe dotyczą najczęściej niewielkiego areału, jednakże wpływają bezpośrednio na całkowitą powierzchnię zarządzanych rolniczo gruntów. W opinii samorządu rolniczego istnieje pilna potrzeba jednoznacznego określenia zasad postępowania ARiMR w tego typu przypadkach, tak aby rolnicy realizujący zobowiązania, o których mowa powyżej, nie znaleźli się w sytuacji, która spowodowałaby konieczność zwrotu otrzymanej pomocy finansowej ze względu na nie dotrzymanie warunków umowy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com