Narodowa Wystawa Rolnicza 2018Od 30 listopada do 1 grudnia 2018 r. w Poznaniu odbyła się Narodowa Wystawa Rolnicza. Podczas Wystawy swoje stoisko zaprezentowała także Krajowa Rada Izb Rolniczych. Narodową Wystawę Rolniczą odwiedziło prawie 36 tys. osób.

Przedsięwzięcie to wpisane było w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaprezentowano najnowsze osiągnięcia polskiego rolnictwa zestawione w zestawieniu z historią, tradycją i dziedzictwem kulturowym naszej wsi.

W uroczystości otwarcia Wystawy wziął udział prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który podkreślił rolę mieszkańców wsi w życiu naszego narodu.

– Polska wieś, śmiało mogę powiedzieć polska od czasów najdawniejszych, od chrztu Polski, nie tylko żywi, ale i broni naszą Ojczyznę – powiedział Prezydent RP.

– To polscy chłopi, mieszkańcy wsi powiedzieli  - nie - kolektywizacji – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

– To co było i jest najważniejsze, to pragmatyzm polskiego rolnika, który rozwija swoje gospodarstwo, unowocześnia je, ale jednocześnie odrzuca wszystko to co złe, co psuje żywność. Cieszę się, że polscy rolnicy starają się produkować nowocześnie. Potrzebujemy nowoczesnego rolnictwa, abyśmy mogli polską żywnością wysokiej jakości zdobywać nowe rynki zbytu –  dodał Prezydent RP.

– Cieszę się, że w roku 100-lecia odzyskania niepodległości pokazujemy i przypominamy rolę mieszkańców wsi w naszej historii, ale także pokazujemy jej osiągnięcia w rozwoju gospodarczym, w eksporcie – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski stwierdził, że byłoby dziwne, gdybyśmy w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości nie pokazali wszystkiego co kojarzy się ze wsią, rolnictwem i terenami wiejskimi.

– Na Wystawie prezentujemy bogatą historię polskiego rolnictwa z okresu ostatniego stulecia. Możemy zobaczyć tu jak zmieniała się technika, narzędzia, maszyny i urządzenia rolnicze, które przez te 100 lat były używane na polskiej wsi – mówił  podczas uroczystości otwarcia wystawy minister Jan Krzysztof Ardanowski.

– To nie przypadek, że Wystawa odbywa się w Poznaniu. Wielkopolska to region o bardzo dużym potencjale rolnym, z nowoczesnym rolnictwem – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

– Wystawa pokazuje także rolę i znaczenie mieszkańców polskiej wsi w dziele odzyskania niepodległości, w walce o nią w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Bez ich wsparcia, pomocy i zaangażowania nie mogłaby istnieć żadna partyzantka – podkreślił minister Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa zwrócił również uwagę, że w trakcie trwania Wystawy odbywał się IV Kongres Polskiego Rolnictwa zorganizowany przez Krajową Radę Izb Rolniczych we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Kongres to miejsce wymiany poglądów. To miejsce na dyskusje o kierunkach dalszego rozwoju polskiego rolnictwa. Musimy działać razem, wspólnie podejmować decyzje. Tu nie chodzi o konsultacje ale o współdecydowanie i współodpowiedzialność za kierunki rozwoju – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

– Mamy ogromną szansę, aby w kolejnych latach, dziesięcioleciach, polska wieś była znaczącym elementem naszego rozwoju gospodarczego i w pełni wykorzystała swoje przewagi – dodał minister.

Swoje osiągnięcia zaprezentowało ponad 200 wystawców - producentów i przetwórców rolnych, kół gospodyń wiejskich, szkół rolniczych, urzędów marszałkowskich, organizacji branżowych i gospodarstw agroturystycznych, muzeów, instytutów badawcze oraz uniwersytetów przyrodniczych. Aktualną ofertę edukacyjną przedstawiły szkoły rolnicze prowadzone i nadzorowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W programie wystawy przewidziano moc atrakcji dla zwiedzających, jak np. degustacje, polskiej tradycyjnej żywności, pokazy kulinarne i atrakcje dla dzieci. Zaprezentowano także urządzenia i maszyny związane z najnowocześniejszym rolnictwem, rolnictwem precyzyjnym, gdzie do produkcji wykorzystywane są satelity i drony. Na wystawie ukazano  również nasze osiągnięcia w hodowli roślin i zwierząt. Były pokazy koni przygotowane przez Polski Związek Hodowców Koni oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i zawody w konkurencjach jeździeckich: ujeżdżeniu, woltyżerce, paraujeżdżeniu oraz skokach przez przeszkody.

Źródło: MRiRW

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com