pieniądze1

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizując wniosek z XIII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, które odbyło się 8 października 2018 roku, wystąpił do Prezesa Rady Ministrów o zweryfikowanie metodyki wyliczania przez GUS dochodu z 1 hektara przeliczeniowego.

W odczuciu rolników wskaźnik podawany przez GUS w ostatnich latach nie jest adekwatny do rzeczywistej sytuacji dochodowej w gospodarstwie rolnym.

Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 21  września 2018 r. w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych  gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2017 r. określa przedmiotową wartość na kwotę 3399 zł. Wskaźnik ten w 2015 roku wynosił 1975 zł, a w roku 2016 wzrósł do wartości 2577 zł. Oznacza to, że w ciągu 2 lat wskaźnik wzrósł o 1424 zł czyli prawie dwukrotnie.
Jest to szczególnie odczuwane przez rolników w obecnym roku naznaczonym klęską suszy prawie w całym kraju.

Tak wysoki wskaźnik dochodu z hektara przeliczeniowego odbiera możliwość uzyskania wsparcia z pomocy społecznej, stypendium socjalnego dla studentów, świadczenia z programu 500+  na pierwsze dziecko czy bezpłatnych obiadów w stołówce szkolnej wielu rolnikom, osiągającym w rzeczywistości dochody znacznie poniżej tego teoretycznie wyliczonego wskaźnika.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com