W dniu 22 sierpnia 2018 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego o zajęcie stanowiska resortu rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie przepisów prawnych mających zapobiegać nadmiernej koncentracji nieruchomości rolnych przy dzierżawie lub sprzedaży nieruchomości rolnych.  

Stosownie do postanowień art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, określającym zasady kształtowania ustroju rolnego państwa przez m.in. przeciwdziałanie nadmiernej koncentracji nieruchomości rolnych, należy stwierdzić brak definicji określenia „nadmierna koncentracja nieruchomości rolnych”. Powstaje wątpliwość czy ta regulacja jest na tyle precyzyjna i szczegółowa, by można było uznać, że jej stosowanie ma przyczyniać się do wzmocnienia ochrony i rozwoju gospodarstw rodzinnych, które w myśl przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowią podstawę ustroju rolnego Rzeczypospolitej Polskiej.

Należy zadać również pytanie o definicję „nadmiernej koncentracji” stosowaną przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, ponieważ taki zapis znajduje się również w art. 2a ust. 4 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Zgodnie  przepisami Dyrektor Generalny KOWR na wniosek zbywcy może pozwolić na nabycie nieruchomości rolnej przez inne podmioty nie będące rolnikami indywidualnymi.

Mając na uwadze powyższe Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego o interpretację przepisów w tym zakresie, aby w sposób jednolity wyjaśniały sytuację.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com