tvp1.jpgMając na uwadze istotne znaczenie niedzielnej audycji „Tydzień” dla uzyskiwania aktualnych i rzetelnych informacji związanych z rolnictwem Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do p.o. Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej Piotra Farfała z apelem o zmianę przez TVP 1 godziny emisji tej audycji z godz. 8.00 na godz. 13.10. Niedawna zmiana godziny nadawania „Tygodnia” z 11.25 na 8.00 spowodowała, że wielu rolników nie może obejrzeć niemal jedynej audycji, która pokazuje bieżące tematy polskiej wsi oraz daje polskim rolnikom możliwość szerszego spojrzenia na problemy rolnictwa.Ta decyzja TVP budzi szeroki sprzeciw zainteresowanych środowisk.


KRIR w swoim wystapieniu postulowała również, aby audycja „Tydzień” nagrywana była w formule „na żywo” bez wyprzedzenia, w celu dostarczenia odbiorcom jak najbardziej aktualnych informacji.

Rolnictwo jako jeden z niewątpliwie newralgicznych sektorów gospodarki powinno stanowić, w odczuciu samorządu rolniczego, ogromne wyzwanie dla całej TVP SA.  Szereg problemów wsi jak konieczność przyspieszenia pozyskiwania przez wieś i rolników funduszy unijnych, restrukturyzacja i prywatyzacja w rolnictwie - powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie w konkretnej szerokiej ofercie programowej, adresowanej do wsi i rolnictwa, starając się dostosować godziny nadawania audycji do potrzeb i specyfiki środowisk rolniczych. Dlatego też KRIR postuluje za wprowadzeniem dodatkowych audycji rolniczych, które mogłyby służyć pomocą polskim rolnikom.

Pokazywanie problemów wsi polskiej – to nie jest problem samej polskiej wsi. Należy mieszkańcom innych środowisk pokazywać jak wielką rolę społeczną i gospodarczą odgrywa polskie rolnictwo. Chciałbym przypomnieć, że ponad 60% środków unijnych jest lokowanych na obszarach wiejskich a 40% społeczeństwa mieszka na obszarach wiejskich. Środki te pozwolą na rozwój gospodarczy Polski. Rolnik to również konsument i przedsiębiorca, który napędza rozwój  wielu gałęzi przemysłowych. Audycje o charakterze „rolniczym” będą sprzyjały lepszemu zrozumieniu celowości i dobremu wykorzystaniu tych środków. To jest tylko kilka przykładów, dlatego warto pokazywać programy rolnicze. Ponadto, zdaniem samorządu rolniczego należałoby ukazywać obywatelom dziedzictwo kulturowe różnych regionów obszarów wiejskich, w tym kulturę ludową,  historie zabytkowych budowli, ciekawe miejsca. Jak również zwyczaje i obyczaje ludowe, obrzędy okolicznościowe np. w kanale TVP Kultura.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com