mercosurW odpowiedzi na wniosek Zarządu KRIR dotyczący negocjacji umowy o wolnym handlu z Mercosurem, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował, że resort rolnictwa podziela zastrzeżenia i postulaty KRIR, odnoszące się do części rolnej negocjacji. Przekazano, że były one wielokrotnie zgłaszane przez przedstawicieli Polski w ramach Komitetu Polityki Handlowej, jak również na posiedzeniach Rady Ministrów UE ds. rolnictwa i rybołówstwa.

Stanowiska były przekazywane też w formie pisemnej samodzielnie, bądź też wspólnie z grupą państw członkowskich, podzielających obawy Polski i zastrzeżenia w odniesieniu do negocjacji z Mercosurem – i publikowane w formacie dokumentów Sekretariatu Generalnego Rady. Dokumenty te, jak i ustnie prezentowane przez przedstawicieli Polskie wypowiedzi, dotyczyły zgłaszanych również przez KRIR w kwestii, takich jak m.in.:

  • zastrzeżenia odnośnie objęcia ofertą UE towarów szczególnie wrażliwych, jak m.in. mięso wołowe, drobiowe, wieprzowe, cukier, etanol,
  • postulat uwarunkowania koncesji dla Mercosuru, pełnym przestrzeganiem przez kraje członkowskie tego ugrupowania, nie tylko unijnych przepisów SPS lecz również unijnych standardów w zakresie dobrostanu zwierząt, czy ochrony środowiska,
  • postulat uwzględnienia w negocjacjach potencjalnych skutków skumulowanych koncesji, biorąc pod uwagę także koncesje już przyznane krajom Mercosuru, w rezultacie negocjacji w WTO.

Jeżeli chodzi o zagwarantowanie w umowie z Mercosurem efektywnych mechanizmów ochronnych, umożliwiających częściowe lub całkowite wycofanie preferencji w przypadku spowodowania przez import zakłóceń rynkowych lub zagrożeń dla producentów unijnych, przekazano, że MRiRW przygotowało całościowe stanowisko, do którego dołączyły się także inne państwa członkowskie. W stanowisku tym wnioskuje się o zapisanie w umowie odrębnej klauzuli ochronnej dla towarów rolnych, której obowiązywanie nie byłoby ograniczone do okresu przejściowego, jak również import w ramach kontyngentów taryfowych nie byłby wyłączony z jej działania (co postuluje Mercosur). Polska wnioskuje też o niewprowadzanie w umowie żadnych ograniczeń w zakresie stosowania specjalnych środków ochronnych (SSG) w stosunku do obowiązujących przepisów WTO.

Resort przyjmuje też, jako warunek niezbędny do wyrażenia zgody na zawarcie umowy o wolnym handlu, zniesienie przez kraje Mercosuru wszelkich nieuzasadnionych lub dyskryminacyjnych barier taryfowych bądź pozataryfowych w imporcie z UE, w tym z Polski. W tym kontekście poproszono KRIR o przekazywanie do MRiRW i do Ministerstwa Rozwoju informacji o barierach, na jakie w dostępie do rynków Mercosuru napotykają polscy producenci i eksporterzy. Jeżeli chodzi o problemy naruszania przez członków Mercosuru przepisów WTO, to, w przekonaniu MRiRW, sprawy te powinny zostać pozytywnie załatwione niezależnie od ewentualnego zawarcia i wejścia w życie umowy o wolnym handlu.

Minister wyraził także wdzięczność za kontynuację aktywnych działań KRIR, tak w kontaktach z administracją polską, jak i instytucjami UE, tj, Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską, w związku z negocjacjami z Mercosurem,jak również negocjacjami, prowadzonyrni przez KE, innych umów o wolnym handlu.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com