prow.logo.jpg8 lipca, w odpowiedzi na czerwcowe wystąpienie Krajowej Rady Izb Rolniczych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało samorządowi rolniczemu wyjaśnienia dotyczące kwestii współwłasności gospodarstwa rolnego w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Poniżej zamieszczamy niniejszą interpretację.

 

 

Zgodnie z przepisem § 2 ust. 1 pkt 1 lit. a tiret 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 października 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. z 2007 roku Nr 200, poz. 1443 oraz z 2008 roku Nr 24, poz. 147), pomoc finansowa jest przyznawana osobie fizycznej, która rozpoczyna prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym w rozumieniu art. 55³ Kodeksu cywilnego, pod warunkiem, że gospodarstwo nie będzie stanowiło przedmiotu współwłasności lub współposiadania, z wyjątkiem małżeńskiej wspólności majątkowej. Art. 55 Kodeksu Cywilnego (Dz.U.64.16.93, z późn. zm.) stanowi zaś, że „za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz  z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego”.

W związku z przypadkami, gdy osoby ubiegające się o premię dla młodych rolników posiadają pewne nieruchomości we współwłasności innej niż małżeńska, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa następujące stanowisko.

Zalecając zastosowanie indywidualnego podejścia do poszczególnych spraw, należy uznać, że premia może być przyznana w przypadkach, gdy grunt objęty współwłasnością można potraktować jako odrębny od gospodarstwa młodego rolnika. Z sytuacją taką mamy do czynienia, gdy brak jest związku stanowiącej współwłasność nieruchomości z funkcjonowaniem tego gospodarstwa i nie została ona ujęta w biznesplanie, jako mająca znaczenie z punktu widzenia planowanej produkcji rolnej (dotyczy np. współwłasności budynku mieszkalnego zlokalizowanego na gruncie rolnym, drogi dojazdowej do pól lub siedliska), lub gdy nie jest ona użytkiem rolnym. Podkreślenia wymaga, iż grunty stanowiące współwłasność i uznane za niepowiązane z gospodarstwem w żadnym razie nie mogą być uwzględnione przy wyliczaniu powierzchni gospodarstwa (kryterium minimalnej powierzchni).

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com