IMG 9832W dniu 6 września 2015 r. na Jasnej Górze w Częstochowie po raz kolejny obyło się Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia za Plony – Jasnogórskie Dożynki z udziałem przedstawicieli samorządu rolniczego. W modlitwie uczestniczyło 60 tys. rolników z całej Polski.

W tym roku w szczególny sposób pielgrzymi modlą się o owocne przeżycie Światowych Dni Młodzieży w Polsce pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka w 2016 roku oraz z okazji zbliżającego się jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

Uroczystej Mszy św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych na Szczycie przewodniczył i homilię wygłosił biskup radomski bp Henryk Tomasik. Słowo do zgromadzonych wygłosił również delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy - bp pomoc. diecezji rzeszowskiej Edward Białogłowski. Starostami tegorocznych Dożynek jasnogórskich są Monika i Waldemar Bernaccy z Kruszewca k. Opoczna. Starostwie na ręce kapłanów koncelebrujących Eucharystię oraz Prezydenta RP i ojców paulinów, złożyli tradycyjne dary: chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów.
Na początku Mszy Świętej do pątników swoje słowa skierował także Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki oraz Prezydent RP Andrzej Duda.

Minister rolnictwa mówił: „Tu, z Jasnej Góry w szczególny sposób dziękuję rolnikom za ich trud, poświęcenie i cierpliwość, za powołanie, z jakim ciągle czynią sobie ziemię poddaną. Dziękuję także wszystkim tym, którzy z rolnikami współpracują i uczestniczą w długim, trudnym procesie wytwarzania najlepszej na świecie polskiej żywności. Dziękuję także za te wspaniałe wieńce dożynkowe, które naszą polską tradycją, od wieków, od dnia Święta Matki Bożej Zielnej, korowodami oplatają polską ziemię. Wobec tych trudności, w sposób szczególny chcę razem z wami modlić się o Boże błogosławieństwo za nowy zasiew i nowe zbiory”

Prezydent RP powiedział: „To wielki zaszczyt dla mnie, że mogę stanąć tutaj na Jasnej Górze, w dniu waszej wielkiej tradycyjnej pielgrzymki jako prezydent Rzeczypospolitej i modlić się z wami. (…) To właśnie w chłopskich, w rolniczych rodzinach jest utrzymywana nasza wielka tradycja patriotyzmu, wiary, ciężkiej pracy, modlitwy. Tego, co dla nas najważniejsze, tego, dzięki czemu trwamy jako naród mimo wszelkich przeciwności”.

IMG 9751 IMG 9579 IMG 9708 IMG 9847

Przed Mszą Świętą głos zabrał także Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz. Prezes KRIR zwrócił uwagę, że ten rok jest szczególnie trudny dla rolnictwa. Jest to rok niespotykanej od stuleci klęski suszy, która dotknęła wiele państw Europy, ale w szczególności Polskę. Rząd nie do końca jednak chciał zrozumieć rolników i nie ogłosił postulowanego przez nas wiele razy stanu klęski żywiołowej. Ważniejsze okazały się sprawy wyborów, a nie tragiczna sytuacja rolników. Rolnicy muszą dostać adekwatne i sprawiedliwe wsparcie i pomoc Rządu RP w tej trudnej sytuacji. Kwoty 800 zł/ha owocujących drzew i krzewów owocowych, 400zł/ha pozostałych upraw rolnych, które będą pomniejszone o 50%, w przypadku gdy co najmniej 50% powierzchni upraw nie było ubezpieczonych i warunki ich uzyskania nie mogą nas satysfakcjonować. Potrzeba wielu systemowych zmian, aby w przyszłości uniknąć tak trudnej sytuacji, którą w tym roku spowodowała klęska suszy.

Podczas Eucharystii złożone zostały przez pielgrzymów oraz przedstawicieli instytucji rolniczych oraz dary ołtarza. Samorząd rolniczy przygotował kosze pełne owoców, warzyw i chleba wypieczonego z mąki pochodzącej z tegorocznych plonów. Prezes KRIR wręczył kielich mszalny. W  uroczystościach brały udział również poczty sztandarowe z  izb rolniczych, których przedstawiciele  uczestniczyli w pielgrzymce samorządu rolniczego na Jasną Górę.

Rolnicy, jak co roku, przywieźli na pielgrzymkę wieńce dożynkowe, wykonane własnoręcznie z tegorocznych plonów.

W przeddzień uroczystości, 5 września, została zainaugurowana XXIV Krajowa Wystawa Rolnicza organizowana przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. W czasie wystawy odbyło się podsumowanie wojewódzkich konkursów rolniczych, korowód zabytkowych maszyn rolniczych oraz występy zespołów ludowych. Swoje stoisko na wystawie prezentowała także Krajowa Rada Izb Rolniczych. Przedstawiciele izb rolniczych, którzy przybyli na Dożynki Jasnogórskie uczestniczyli również 5 września w spotkaniu na temat na temat Programu Obszarów Wiejskich 2014-2020, kryteriów dostępu umożliwiających uzyskanie pomocy w ramach poszczególnych działań, terminów rozpoczęcia naboru wniosków na działania PROW 2014-2020 oraz bieżących spraw w rolnictwie, w którym wziął udział także Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Paweł Ściański.

Więcej zdjęć w galerii - zobacz >>>

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com