prow.logo.jpgMając na uwadze zgłaszane samorządowi rolniczemu przypadki wydawania przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa negatywnych decyzji dotyczących przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Ułatwienie startu młodym rolnikom” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, ze względu na fakt, iż część gruntów rolnych wchodzących w skład przejętego gospodarstwa stanowiła przedmiot współwłasności innej niż małżeńska, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pana Marka Sawickiego z wnioskiem o jednoznaczną interpretację przepisów rozporządzenia Ministra  z dnia 17 października 2007 roku będącego aktem wykonawczym dla tego rodzaju pomocy.

 

 

Sytuację, która budzi wątpliwości najlepiej obrazuje poniższy przyklad. Rolnikowi, który ubiegał się o uzyskanie pomocy w ramach w/w działania, odmówiono jej przyznania, ze względu na fakt, iż część gruntów rolnych wchodzących w skład przejętego gospodarstwa stanowiła, zgodnie z artykułem 55 Kodeksu Cywilnego, przedmiot współwłasności innej niż małżeńska. Jednakże działka będąca jedynie współwłasnością nie miała wpływu na spełnienie obligatoryjnego wymogu minimalnej powierzchni użytków rolnych przejętego gospodarstwa rolnego - pozostała część gospodarstwa, będąca własnością jedynie rolnika zainteresowanego otrzymaniem wsparcia, stanowiła bowiem o spełnieniu omawianego wymogu. Jednocześnie, beneficjent spełniał wszystkie pozostałe kryteria przyznania premii dla osób rozpoczynających działalność rolniczą. Dlatego też, w opinii samorządu rolniczego nie ma podstaw do wydania decyzji negatywnej w sprawie przyznania rzeczonej pomocy.

Analizując wspomniane wyżej rozporządzenie, przepisem, którego różna interpretacja może powodować odmowę przyznania premii w przypadkach, jaki został przedstawiony, jest art. 2 ust. 1 pkt 1 lit a tiret trzeci, który mówi, iż „gospodarstwo rolne nie będzie stanowiło przedmiotu współwłasności lub współposiadania, z wyjątkiem małżeńskiej wspólności majątkowej”. Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych działka wchodząca w skład gospodarstwa rolnego, stanowiąca współwłasność inną niż małżeńska, nie ma wpływu na fakt, iż pozostała jego część stanowi własność tylko osoby zainteresowanej pomocą z działania „Ułatwienie startu młodym rolnikom”, a decyzje co do przyszłości części gospodarstwa o powierzchni zgodnej z kryteriami podejmowane są przez jednego, prawowitego właściciela.

Jednoznaczne określenie przez resort postępowania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w przytoczonych przypadkach pozwoli, zdaniem samorządu rolniczego, na rozwianie wszelkich wątpliwości, jakie mogłyby się nasunąć przy rozpatrywaniu wniosku o pomoc w ramach działania PROW „Ułatwienie startu młodym rolnikom”. 

Wystąpienie przekazane zostało również do wiadomości Prezesa ARiMR pana Dariusza Wojtasika.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com