arimr cd4870e10dRealizując wniosek z I Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych V kadencji, które odbyło się w dniu 29 lipca 2015 r., Zarząd KRIR w dniu 5 sierpnia 2015 r. zwrócił się do Prezesa ARiMR o wydłużenie terminu 40 dni od zarezerwowania przez bank limitu częściowej spłaty kapitału dla danego wniosku, w ciągu których rolnik musi zawrzeć umowę kredytu w ramach linii kredytowej MRcsk.

Linia MRcsk przeznaczona jest na kredyty z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników. Limit dostępnych środków nie jest wystarczający dla wszystkich chętnych, a ponadto, rozdział X. pkt 8. Zasad udzielania kredytu z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (linia MRcsk) określa 40-dniowy termin obowiązku zawarcia umowy kredytu od daty zarezerwowania przez bank limitu częściowej spłaty kapitału dla danego wniosku pod rygorem utraty prawa do pomocy.

Po czerwcowym udostępnieniu przez ARiMR kolejnej puli środków na dopłaty do częściowej spłaty kapitału kredytów, w najbliższym czasie upływa ww. 40-dniowy termin, a młodzi rolnicy przed podpisaniem umowy nie mają możliwości zebrania dokumentów, ani załatwiania formalności związanych z zakupem ziemi.

Przy poprzednich transzach pomocy, ze względu na błędy systemowe, banki zwracały się z prośba o wydłużeniu terminu 40 dni i otrzymywały taką zgodne. Jednak z informacji członków samorządu rolniczego uzyskanych w bankach, które podpisały z ARiMR umowę o współpracy przy udzielaniu tego typu kredytów wynika, że w ramach ostatniej transzy pomocy takie przedłużenie nie będzie możliwe.

Ponadto, ze względu na okres wakacyjny, banki sugerują, że może wystąpić problem z obsługą przedmiotowych kredytów i opóźnienia w podpisywaniu umów. Stąd też, wydłużenie terminu wydaje się jak najbardziej zasadne.

W odpowiedzi na wniosek KRIR, ARiMR w dniu 17 sierpnia 2015 r. przekazała informacje, że okres na zawarcie umowy kredytu z linii MRcsk, tj. 40 dni od daty zarezerwowania przez bank środków finansowych na częściową spłatę kapitału ARiMR na specjalnej platformie internetowej, został uzgodniony z sektorem bankowym i określony w umowach o współpracy zawartych pomiędzy Agencją i poszczególnymi bankami. Agencja stosuje pomoc w formie częściowej spłaty kapitału od 2010 r. i z dotychczasowych doświadczeń wynika, że ww. czas na zawarcie umowy kredytu jest wystarczający. Jedynie w niektórych przypadkach podczas procesu zawierania umów kredytu występowały nieprzewidziane sytuacje uniemożliwiające zawarcie umowy w terminie. Jednak do każdej takiej sprawy Agencja podchodziła i podchodzi przychylnie wyrażając zgodę na zawarcie umowy kredytu w wydłużonym terminie, co pozwała stwierdzić, że nie jest zagrożone pozyskiwanie przez rolników wypłacanej przez Agencję pomocy na zakup użytków rolnych w ramach linii MRcsk.

Jednocześnie ARiMR poinformowała, że środki przewidziane w planie finansowym Agencji na 2015 r. na pomoc w formie częściowej spłaty kapitału do nowoudzielanych kredytów zostały w całości rozdysponowane i nie przewiduje się ich zwiększenia. Obecnie trwa proces zawierania umów kredytu, przy czym Agencja nie planuje zmiany podejścia do ewentualnych wniosków banków o wyrażenie zgody na wydłużenie terminu ich podpisania, a tym samym stwierdza, że błędne są informacje uzyskane przez członków samorządu rolniczego w bankach, że „w ramach ostatniej transzy pomocy takie przedłużenie nie będzie możliwe". Należy przy tym mieć na uwadze, że umowy kredytu powinny zostać zawarte do końca bieżącego roku, ponieważ środki na I ratę pomocy w formie częściowej spłaty kapitału pochodzą z budżetu Agencji na ten rok. Mając na uwadze, że warunkiem wypłaty I raty pomocy jest zrealizowanie inwestycji finansowanej przy udziale kredytu powinna ona zostać zakończona w terminie umożliwiającym wypłatę pomocy ze środków przewidzianych na ten cel w planie finansowym Agencji.

Reasumując, przekazano informacje, że, w ocenie Agencji, nie zachodzi potrzeba dokonywania zmian w umowach o współpracy pomiędzy Agencją a bankami polegających na wydłużeniu 40-dniowego terminu na zawieranie umów kredytu z linii CSK. Jeżeli w indywidualnych przypadkach termin ten okaże się za krótki, to należy pamiętać o możliwości jego wydłużenia. W tym celu ze stosownym wnioskiem do Agencji powinna wystąpić Centrala banku kredytującego.

Dziękując za zainteresowanie samorządu rolniczego kwestią zawierania umów kredytu z linii MRcsk, ARiMR zwróciła się do samorządu rolniczego o powiadamianie Agencji o ewentualnych problemach z podejmowaniem przez banki działań w celu wydłużenia terminu na zawarcie umowy kredytu, co umożliwi nam wyjaśnienie sprawy, licząc, że taka współpraca pozwoli na monitorowanie oraz eliminowanie przypadków, w których to zainteresowani omawianą pomocą rolnicy, ze względu na brak działań ze strony banku udzielającego kredytu, zostaliby pozbawieni możliwości zawarcia umowy o udzielenie kredytu, a tym samym otrzymania pomocy Agencji w formie częściowej spłaty kapitału.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com