grunty2W dniu 5 sierpnia 2015 r. Zarząd KRIR wystąpił do Prezes Rady Ministrów, Marszałek Sejmu oraz przewodniczących sejmowych klubów parlamentarnych o odrzucenie w wieczornym głosowaniu senackich poprawek do projektu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

Zarząd KRIR wskazał w swoim wystąpieniu, że ustawa wypracowana i przyjęta przez Sejm RP jest aktem prawnym kompletnym, a poprawki psują tą ustawę i są niekorzystne dla podmiotu ustawy, jakim jest gospodarstwo rodzinne, zwracając się z apelem o przyjęcie ustawy w wersji sejmowej, bez poprawek Senatu.

We wczorajszym głosowaniu posłowie odrzucili większość z 26 poprawek Senatu do ustawy. Sejm przywrócił rozwiązania wcześniej wypracowane. Posłowie przyjęli tylko poprawki Senatu o charakterze doprecyzowującym.

Najważniejsze rozwiązania przewidziane w ustawie dotyczą: ograniczenia podziału gospodarstw rolnych, wprowadzenia rejestru nieruchomości rolnych, wprowadzenia pośrednictwa Agencji Nieruchomości Rolnych przy sprzedaży nieruchomości rolnej albo jej części wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego.

Ustawa przewiduje powierzenie Agencji Nieruchomości Rolnych większej niż dotychczas roli w zakresie gospodarki ziemią. Zakłada też, że realizacja tych zadań wymagać będzie współpracy z samorządami rolniczymi.

W celu przeciwdziałania nadmiernej koncentracji ziemi ustawa określa maksymalną powierzchnię rodzinnego gospodarstwa rolnego. Nabywana nieruchomość wraz z gruntami dzierżawionymi lub z innych tytułów posiadanymi przez nabywcę, tak jak dotychczas nie będzie mogła być większa niż 300 ha. Ma to ograniczyć tworzenie gospodarstw wielkoobszarowych.

Nowa ustawa ma zastąpić ustawę z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 r.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

PAP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com