arimr cd4870e10dZamiast do 15 maja w tym roku do 15 czerwca będzie można ubiegać się o dopłaty bezpośrednie. Nasz kraj postanowił skorzystać z możliwości zaproponowanej przez Komisję Europejską, którą przedstawił Unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan w piątek 20 marca 2015. Wydłużony termin będzie obowiązywał po przyjęciu odpowiednich przepisów. Komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan wyjaśnił w komunikacie, że powodem stworzenia możliwości wydłużenia terminu przyjmowania wniosków o dopłaty są unijne opóźnienia administracyjne związane z wdrażaniem Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 - 2020.

 

Polski minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował na konferencji prasowej 23 marca 2015 r., że zespół ds. dialogu społecznego zobowiązał go do "skorzystania z tej możliwości prawnej, którą stworzyła Komisja Europejska". Jednocześnie poinformował, że w tym roku polscy rolnicy starają się dostarczyć wnioski o dopłaty bezpośrednie jak najwcześniej. Jego zdaniem jest to wynikiem jego apelu o składanie dokumentów już w marcu, by jak najszybciej można było otrzymać dopłaty. W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do końca dnia 23 marca złożono ponad 60 tys. wniosków. Zazwyczaj ok. 60 proc. wniosków o płatności obszarowe rolnicy składali dopiero w maju.

Minister powiedział też, iż są sygnały ze strony doradców, że nowe zasady w zakresie dopłat bezpośrednich, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej czy płatności ekologicznej, niektórym rolnikom stwarzają trudności - dlatego Jego zdaniem okres składania wniosków rzeczywiście należy przedłużyć i z pewnością dobrą decyzją było także przygotowanie rzeszy doradców, którzy mogą pomagać rolnikom w przygotowywaniu wniosków o płatności obszarowe.

Marek Sawicki poinformował, że dotychczas przez ARiMR zostało przeszkolonych ponad 600 takich ekspertów i doradców. Będą oni współpracowali z Agencją w przyjmowaniu i weryfikowaniu wniosków od rolników. Każde powiatowe biuro Agencji utworzy stanowisko dla takich osób, które będą pomagały rolnikom w wypełnianiu formularzy.

Do 24 marca 2015 r. rolnicy złożyli w ARiMR 71,5 tys. wniosków o przyznanie płatności obszarowych.

Kto się spóźni i nie zdąży złożyć wniosku do 15 czerwca będzie mógł to jeszcze zrobić do 10 lipca, ale wówczas należne dopłaty będą obniżane o 1% za każdy roboczy dzień zwłoki.

W tym roku na dopłaty bezpośrednie jest 3,5 mld euro i podobnie jak w latach ubiegłych należy się spodziewać, iż ubiegać się o nie będzie ok. 1 mln 350 tys. polskich rolników.

Źródło: ARiMR

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com