IMG 2483W dniu 28 października 2014 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się III konferencja samorządu rolniczego „Polska żywność zakładnikiem politycznych gier”, w której udział wzięło ok. 300 rolników z całej Polski.

W konferencji z przedstawicielami izb rolniczych udział wzięli także zaproszeni goście: Dariusz Młotkiewicz, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Kazimierz Plocke, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Leszek Świętochowski, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych, Andrzej Gross, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Radosław Szatkowski, Prezes Agencji Rynku Rolnego, Artur Brzóska, Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Stanisław Kowalczyk, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Krzysztof Jażdżewski, Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii oraz posłowie i senatorowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Otwierając konferencję, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz przedstawił główne problemy, z jakimi borykają się obecnie polscy rolnicy i omówił bieżącą sytuację w rolnictwie. Prezes KRIR uznał rosyjskie embargo jako wojnę gospodarczą wypowiedziana polskiemu rolnictwu za włączenie się w sprawy ukraińskie. Głównie odbiło się to na producentach żywności, którzy nie zawinili. Dlatego niezbędne jest, by państwo uruchomiło nadzwyczajne środki i pomogło rolnikom. Prezes KRIR zwracał uwagę na problemy rolników ze spłatą kredytów, kłopoty ze sprzedażą produktów rolnych, za które proponuje się producentom niskie ceny i wykorzystywanie obecnej sytuacji przez przetwórstwo i handel.

W swojej prezentacji, Prezes KRIR przedstawił propozycje samorządu rolniczego, które mogłyby pomóc polskim rolnikom w zniwelowaniu strat związanych z nałożeniem przez Federację Rosyjską embarga na polskie produkty rolno-spożywcze.

Potrzebny jest czytelny sygnał od rządu, że możliwe jest przesunięcie spłat i rozłożenie kredytów przez banki na mniejsze raty. Takie prolongaty spłat powinny dotyczyć także kredytów preferencyjnych udzielanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz spłat kredytów na zakup ziemi i zapłaty czynszów dzierżawnych od Agencji Nieruchomości Rolnych.

Ponadto, całą Rada Ministrów powinna włączyć się w rozwijanie aktywności na innych rynkach zbytu polskich towarów i szukanie nowych rynków.

Kolejnym rozwiązaniem jest możliwość przerabiania nadwyżki produktów rolniczych na bioetanol i wykorzystanie w przemyśle petrochemicznym, jako ekologiczny biokomponent paliw silnikowych.

Poruszono także kwestię przywrócenia możliwości uboju rytualnego. Krajowa Rada Izb Rolniczych przygotowała obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, który w Sejmie RP jest w trakcie pierwszego czytania. Jednak Trybunał Konstytucyjny 3 grudnia br. zbada konstytucyjność zakazu uboju rytualnego zwierząt na wniosek Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich (ZGWŻ).

Prezes KRIR poruszył także problem kar za przekroczenie kwoty mlecznej. Osiem państw członkowskich UE, w tym Polska, przekroczyły przyznane im kwoty dostaw mleka w okresie 2013-2014 i muszą zapłacić kary o łącznej wartości blisko 409 mln euro (Polska 46,46 mln euro), jednak dostawy mleka w UE pozostały na poziomie niższym o 4,6 proc. od całkowitego limitu. Prezes Szmulewicz stwierdził jednak, że nie widzi w UE możliwości stworzenia się koalicji na rzecz zniesienia kar za przekroczenie kwoty mlecznej, dlatego potrzebna jest dyscyplina wśród polskich producentów, by nie musieli ponosić kosztów kar.

IMG 2534 IMG 2648 IMG 2578 IMG 2681

 

W czasie konferencji uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań i przedstawiania problemów, do których odnosili się zaproszeni goście. Częstym problemem, pojawiającym się w stanowiskach rolników były szkody wyrządzane przez dzikie zwierzęta. Z tego powodu rolnicy wskazują na coraz większe straty, które nie są w dostateczny sposób rekompensowane. Sprawa dotyczy m.in. dzików, których populacja powinna być zmniejszona także w związku z chorobą afrykańskiego pomoru świń, szczególnie na terenie woj. podlaskiego

Uczestnicy spotkania zwracali także uwagę, że ASF przyniosła problemy nie tylko tym producentom ze strefy z ograniczeniami, ale także ma wpływ na całą branże mięsną, w tym na hodowlę świń. Z powodu wprowadzania zakazu importu wieprzowiny z Polski przez wiele krajów, ceny tuczników spadły i ich chów trzody stał się nieopłacalny. Straty z tytułu ASF czy embarga ponoszą wszystkie branże rolne, bo są one powiązane ze sobą, np. mniejsza produkcja trzody oznacza spadek zapotrzebowania na zboże i wywołuje perturbacje także na tym rynku.

Zdaniem rolników, potrzebna jest gruntowna zmiana Prawa łowieckiego, nie tylko w zakresie przepisów zakwestionowanych przez Trybunał Konstytucyjny, ale także należy dostosować ustawę do obecnej rzeczywistości, w tym uwzględniając kwestie dotyczące szacowania szkód łowieckich. Ustawa była bowiem tworzona w innym systemie gospodarczym i nie uwzględnia praw własnościowych.

Więcej zdjęć w galerii - zobacz >>>

Zobacz na Youtube >>>

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com