8W dniu 22.10.2014 r. na zaproszenie Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza i Senatora RP Pana Stanisław Gorczycy w spotkaniu pt. „Konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego zasad tworzenia i wydzierżawiania obwodów łowieckich” wziął udział Pan Dariusz Młotkiewicz – Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP oraz Pan Janusz Gołos z Kancelarii Prezydenta RP, w spotkaniu wzięli udział członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Leśnictwa, Ochrony Środowiska i Tradycji Łowieckich z Przewodniczącym Panem Senatorem Stanisławem Gorczycą na czele, którzy odbyli zamiejscowe posiedzenie Zespołu, Pan Kazimierz Plocke – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pan Piotr Otawski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska - Główny Konserwator Przyrody, Pan Wojciech Zbrożek – Wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych, przedstawiciele Ministerstwa Środowiska oraz Prezesi i przedstawiciele Izb Rolniczych. Celem spotkania było omówienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 lipca 2014 r. Sygnatura Akt P19/13 orzekającego o niezgodności z Konstytucją art. 27 ust. 1 i art. 26 Prawa łowieckiego, a także zapoznanie się z oczekiwaniami środowiska rolniczego w tej sprawie.

Przedstawiciele środowiska rolniczego i Parlamentarzyści zgodnie stwierdzili, iż wyrok Trybunału Konstytucyjnego nakłada na Rząd obowiązek wprowadzenia zmian do Ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo Łowieckie (Dz.U.2013.1226 z późn. zm.) w zakresie zasad tworzenia i wydzierżawiania obwodów łowieckich. Konieczność wprowadzenia tych zmian do Ustawy Prawo łowieckie w zakresie art. 27 w związku z art. 26 Ustawy Prawo Łowieckie, jest dobrą okazją do stworzenia nowej ustawy, obejmującej szereg nowych rozwiązań, w tym określenia praw i obowiązków stron, których dotyczą przepisy Ustawy, a nie wyrywkowych zmian. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nakazuje jednoznacznie poprawienie sytuacji właścicieli nieruchomości rolnych. Wyrok ogłoszony został w lipcu 2014 r. i na jego wykonanie Parlamentarzyści mają 18 miesięcy, a licząc od dnia dzisiejszego pozostało 15 miesięcy.

Przewodniczący Zespołu Pan Senator Stanisław Gorczyca pokrótce przedstawił uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Wyrok ten jest kluczowy dla myśliwych i rolników, gdyż Trybunał Konstytucyjny stwierdził niekonstytucyjność tworzenia i wydzierżawiania obwodów łowieckich, przez to, że upoważnia do objęcia nieruchomości reżimem obwodu łowieckiego, nie zapewniając odpowiednich prawnych środków ochrony praw właściciela tej nieruchomości, jest niezgodny z art. 64 ust. 1 w związku z art. 64 ust. 3 i art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Po wyroku TK 26 września 201 4 r. grupa Posłów RP wniosła do Marszałka Sejmu RP Radosława Sikorskiego projekt Ustawy o zmianie ustawy Prawo Łowieckie oraz niektórych innych ustaw, który nie był konsultowany z samorządem rolniczym i nie uwzględnia w pełni praw własnościowych rolników.

2 3 5

Pan Piotr Otawski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska stwierdził, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego zobowiązuje resort, jako gospodarza ustawy Prawo łowieckie do podjęcia działań do zmierzających do wykonania wyroku. Minister Środowiska podjął kroki związane z koniecznością zmiany prawa wynikania tego wyroku. Zostało to przyjęte harmonogramem prac Rady Ministrów, jest to wersja uproszczona, bo nie trzeba tworzyć założeń do ustawy, co oznacza, że jest objęte szybszym sposobem procedowania. Resort środowiska konsultuje projekt wewnątrz resortu i dyskutuje jeszcze nad rozwiązaniami do wyroku sądu.

Zdaniem Ministra Otawskiego konsultowanie tworzenia obwodów łowieckich z obywatelami, w tym właścicielami gruntów rolnych jest minimum koniecznym do wypełnienia wyroku TK, a nawet nie wiadomo czy jest to jednak wystarczające. Uwzględniając prawa właścicieli nie można doprowadzić do sytuacji, w której utrudnione będzie prowadzenie racjonalnej gospodarki łowieckiej. Należy znaleźć takie rozwiązania, które pozwolą na ochronę praw obywatelskich, oraz umożliwienie skutecznego i racjonalnego prowadzenia gospodarki łowieckiej. Jest to dobra okoliczność do usłyszenia głosu rolników, ich zdania, który może mieć wpływ na propozycje, jakie wypłyną z resortu środowiska.

Pan Minister Dariusz Młotkiewicz przedstawił stanowisko Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego w tej sprawie, stanowiące, że za rozwiązanie tej sprawy w pełni odpowiada Rząd, i Prezydent RP będzie bacznie przyglądał się pracom i oczekuje się znalezienia „sprawiedliwego” rozwiązania spraw własnościowych oraz, aby system szacowania szkód łowieckich był czytelny i zmierzający do rozstrzygnięć powszechnych. Należy zastanowić się nad zbudowaniem ciała kolegialnego wchodzącego w system rozstrzygania sporów w sposób powszechny. W sprawach związanych z łowiectwem Pan Prezydent Bronisław Komorowski będzie bronił spraw właścicieli nieruchomości i dobra polskiego łowiectwa.

W procesy związane z łowiectwem powinni być włączeni właściciele nieruchomości, a administracja samorządowa nie może ponosić dodatkowych kosztów z tym związanych.

Wprowadzenie zmian wyroku TK należy, zdaniem Ministra Ostawskiego, zrobić jeszcze w obecnej kadencji Sejmu, co oznacza, że na tym etapie pozostaje nam nawet mniej niż 15 miesięcy, a na pewno wprowadzenie tylko tych zmian powoduje, że jest to jeszcze możliwe do realizacji we wskazanym czasie, natomiast opracowanie nowej ustawy Prawo łowieckie nie jest możliwe do zrealizowania i może się okazać, że nie zdążymy z wprowadzeniem zmian wymaganych przez TK.

Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz zaproponował, stworzenie wspólnie z Zespołem Parlamentarnym „dobrego” projektu nowej ustawy Prawo łowieckie obejmującej zmiany nie tylko wynikające z wyroku TK, gdzie uregulowany zostanie stosownie problem szkód łowieckich i zaproponował przyjęcia go jako projektu obywatelskiego, deklarując zebranie wymaganej liczby 100 tys. podpisów .

Zdaniem przedstawicieli samorządu rolniczego, rolnicy stają się żywicielami zwierzyny łownej, a nie są jej właścicielami (właścicielem jest bowiem Skarb Państwa), a więc pada pytanie dlaczego rolnicy mają do tego dokładać. Zdaniem przedstawicieli środowiska rolniczego sprawę Ustawy Prawo Łowieckie należy załatwić kompleksowo, czyli uwzględniając konieczność wprowadzenia wymaganych przez Trybunał Konstytucyjny zmian, jednocześnie dostosowując Ustawę Prawo łowieckie do obecnej rzeczywistości, w tym uwzględniające kwestie dotyczące szacowania szkód łowieckich. Ustawa była bowiem tworzona w innym systemie gospodarczym i nie uwzględnia praw własnościowych.

Postanowiono, że takie spotkanie będą jeszcze się odbywać w celu wypracowania odpowiednich zapisów ustawowych.

6 7 4

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com