IMG 19991 października 2014 r. w Warszawie odbyło się XIV Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych IV kadencji. W trakcie posiedzenia przyjęto dwie uchwały: nr 7/2014 w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego konieczności podjęcia działań w związku z embargiem Rosji na produkty rolno-spożywcze z Polski oraz nr 8/2014 w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego konieczności podjęcia szerokich działań informacyjnych przez resort rolnictwa i rozwoju wsi w związku z obowiązkiem spełniania przez rolników wymogów zazielenienia.

W trakcie dyskusji delegaci KRIR zwrócili uwagę, że płatność z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska, czyli zazielenienie, to obowiązkowy komponent nowego systemu płatności bezpośrednich. W przypadku niespełnienia obowiązków w zakresie zazielenienia, przepisy unijne przewidują stosowanie sankcji poprzez odpowiednie zmniejszenie kwoty płatności. Niestety dotychczasowe wyjaśnienia w zakresie realizacji tego zobowiązania są w dalszym ciągu niezrozumiałe dla rolników. Co więcej, wielu z nich dokonało już siewu ozimin. W związku z tym KRIR postanowiła zwrócić się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przeprowadzenie szerokiej kampanii informacyjnej odnośnie prawidłowego spełnienia obowiązku zazielenienia również za pośrednictwem izb rolniczych.

IMG 2002 IMG 2112 IMG 2140


Sporą część dyskusji poświęcono kwestii embarga rosyjskiego. Polscy rolnicy i producenci z dnia na dzień stracili możliwość sprzedaży swoich produktów, a co za tym idzie, stracili swoje podstawowe źródło dochodów. Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, ceny większości warzyw na krajowym rynku w sierpniu 2014 r. utrzymywały się na niższym poziomie, niż w roku poprzednim. Zdaniem KRIR Rząd koniecznie musi uruchomić wszelkie działania, które mogłyby zminimalizować straty, które dotykają producentów owoców i warzyw, a także producentów mięsa i mleka, co w konsekwencji może dotyczyć przemysłu artykułów rolno-spożywczych. Zaproponowano m.in. zniesienie zakazu uboju rytualnego w Polsce, negocjowanie w UE w celu rezygnacji z kar za przekroczenie kwot mlecznych, zwiększenie dopłat do materiału siewnego, czy podwyższenie stawki zwrotu podatku akcyzowego zwartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

W Posiedzeniu KRIR udział wzięli również zaproszeni goście: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, Podsekretarz Stanu w MRiRW Tadeusz Nalewajk, Lucjan Zwolak – Zastępca Prezesa Agencji Rynku Rolnego, Jarosław Sierszchulski - Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krystyna Gdula – Zastępca Prezesa KRUS, Leszek Świętochowski Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Tomasz Ciodyk   Dyrektor Zespołu Gospodarowania Zasobem w Agencji Nieruchomości Rolnych oraz przedstawiciele GIW.

Więcej zdjęć w galerii >>>

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com