ministerstwo_srodowiska.jpg29 lutego Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Środowiska pana Macieja Nowickiego z prośbą o spotkanie w celu omówienia możliwości współpracy samorządu rolniczego z kierownictwem resortu środowiska oraz przedstawienia aktualnej sytuacji w zakresie szkód łowieckich. Jednocześnie, popierając przesłane przez Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej postulaty zgłoszone podczas III Walnego Zgromadzenia samorządu rolniczego Warmii i Mazur, Zarząd KRIR przekazał wraz ze swym poparciem wniosek o podjęcie działań zmierzających do poszerzenia grupy zwierzyny łownej o wilka i łosia, co pozwoliłoby rolnikom uzyskać podstawę o ubiegania się o odszkodowanie za szkody wyrządzone w uprawach i hodowli (treść poniżej). Ponadto, Zarząd KRIR ponowił swoje propozycje konkretnych zmian w aktach prawnych w zakresie szkód łowieckich , przedstawione ministerstwu środowiska we wniosku z 30 sierpnia ubiegłego roku.

Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, otrzymuje informacje od producentów rolnych Warmii i Mazur o narastającym problemie szkód wyrządzanych w uprawach rolnych przez zwiększającą się populację lisów, dzików, łosi, bobrów oraz wilków.

Województwo warmińsko-mazurskie, w którego co najmniej 1/3 części znajdują się lasy i jeziora, jest obszarem atrakcyjnym nie tylko turystycznie, ale także jest ostoją wielu gatunków zwierząt, które pozostają pod opieką państwa. Skutkuje to nadmiernym wzrostem populacji niektórych gatunków np. dzików. Zwiększona populacja powoduje wypieranie, z dotychczasowych rodzimych terenów, osobników danego gatunku na tereny coraz bliższe człowiekowi. Jest to podstawą powstawania dużych strat wśród naszych producentów rolnych posiadających najczęściej pola uprawne w bezpośredniej styczności z lasem.

Na podstawie sygnałów wpływających do Izby należałoby rozważyć zmianę ustawy „Prawo Łowieckie” poprzez poszerzenie grupy zwierzyny łownej o lisa i łosia. Poszerzenie katalogu zwierzyny łownej o te gatunki pozwoli rolnikom uzyskać podstawę o ubieganie się o odszkodowanie za szkody wyrządzone w uprawach i hodowli.

Zgodnie z art. 126 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2004 Nr 92 poz. 880 z późn. zm.) za szkody wyrządzone przez żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie oraz bobry odpowiada Skarb Państwa. W 2007 roku, Zarząd Izby wielokrotnie zwracał się do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego o stworzenie instrumentu zachęcającego myśliwych do polowania na bobry, ponieważ z informacji uzyskanych przez samorząd rolniczy wynika, że w dalszym ciągu nasila się problem szkód wyrządzanych przez te zwierzęta - szczególnie na terenach północno-wschodnich województwa, a limit ostrzałów nie jest w pełni wykorzystany. Żeremie budowane przez bobry stały się bardzo dokuczliwym problemem, zarówno gospodarczym, jak i w konsekwencji ekonomicznym, rolników naszego województwa.

Z odpowiedzi wpływających do biura Izby od Wojewody Warmińsko-Mazurskiego wynika, że organem właściwym do podjęcia kompleksowych działań w zakresie redukcji i kontroli nad populacją bobra w Polsce jest Ministerstwo Środowiska. W związku z powyższym, Zarząd Izby zwraca się o podjęcie stosownych działań mających na celu wypracowanie metod postępowania z tym gatunkiem na terenach użytkowanych rolniczo tak, by nie stanowił on tak poważnego problemu, jak w obecnej chwili.

Kolejnym problemem rolników Warmii i Mazur oraz ich rodzin są zwiększające się w okresie zimowym watahy wilków. Krótki dzień podczas zimy sprzyja atakom na ludzi, w tym szczególnie na dzieci, które idąc do szkoły często są zmuszone do pokonywania drogi przez las. Obecnie wilk (łac. Canis lupus) należy do gatunku zwierząt rodzimych dziko występujących objętych ochroną gatunkową ścisłą, czyli pozostającą pod ochroną cały rok.

Zdaniem samorządu rolniczego województwa warmińsko-mazurskiego konieczne jest wprowadzenie zmian w obecnie obowiązujących przepisach prawnych w taki sposób, by umożliwiały mieszkańcom (z terenów szczególnie narażonych na ataki) do zgodnej z prawem redukcji liczebności tego gatunku zwierząt.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com