Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz w dniu 26 czerwca br. uczestniczył w  debacie w ramach Forum Debaty Publicznej „Potencjał obszarów wiejskich szansą rozwoju” na temat czynników wpływających na konkurencyjność polskiej żywności. Debatę z udziałem ekspertów w imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego otworzył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz.
 
 
 
Minister wskazał, że rośnie nadwyżka eksportu nad importem produktów rolno-spożywczych, a rolnictwo i cała gospodarka żywnościowa dobrze wykorzystują członkostwo w Unii Europejskiej.

Następnie zapoczątkowano dyskusję w gronie ekspertów z różnych branż, teoretyków i praktyków oraz przedstawicieli instytucji związanych z rolnictwem, która dotyczyła zarówno tych czynników, które wzmacniają, jak i tych, które osłabiają konkurencyjność gospodarki żywnościowej. Debata służyła znalezieniu w przyszłości korzystnych rozwiązań instytucjonalnych i prawnych sprzyjających dalszemu rozwojowi tej ważnej branży.

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz podkreślił, iż Izby Rolnicze odgrywają bardzo dużą rolę w zakresie promocji polskiej żywności, ponieważ pomagają rolnikom organizować się w grupy producenckie. Zapotrzebowanie na żywność na świecie będzie rosło, niestety ubywa powierzchni ziemi do uprawy rolnej. Mimo, że polski eksport żywności rośnie, wg statystyk GUS produkcja spadła o 4%. Dlatego należy postawić sobie pytanie co zrobić, aby Polska mogła być konkurencyjna na rynkach światowych wobec rosnącego zapotrzebowania na żywność za kilkanaście lat. W związku z tym, iż jesteśmy na początku nowej perspektywy WPR, Rząd RP powinien zadbać o to, by odpowiednio rozdzielić środki aby wzrosła jakość i ilość surowca na koniec obowiązywania nowej WPR. Należy rozdzielić pieniądze na II filar WPR czyli PROW 2014-2020 w taki sposób by inicjował postęp w rolnictwie i powodował wymierny efekt, a nie w celu, aby zapewniał elektorat polityczny – zakończył Prezes KRIR.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com