paliwo.jpgSystematyka użytków gruntowych, na potrzeby m.in. planowania przestrzennego, wymiaru podatków i świadczeń, statystyki publicznej, oznaczenia w księgach wieczystych ustalona została w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr. 38, poz. 454). W § 67 ww. rozporządzenia zostały określone grupy użytków gruntowych, do których zaliczane są m. in. użytki rolne i użytki ekologiczne. Użytki ekologiczne są to grunty oznaczone symbolem złożonym z litery „E" oraz symbolu użytkowania terenu, np. E-Ws, E-Wp, E-Ls, E-Lz, E-N, E-Ps, E-R. Oznacza to, że w ewidencji gruntów i budynków symbolem „E" wykazuje się użytki ekologiczne jako jedną z form ochrony przyrody w Polsce
 
 
 
 
Nie określa się natomiast w sposób generalny warunków, formy oraz celów ochrony, np. czynnej, a także zakazów właściwych dla danego obiektu. Użytek ekologiczny ustanawia rada gminy w formie uchwały i może wprowadzić zakazy do takich obszarów w sposób określony w art. 45 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr. 151, poz. 1220). Zakazy takie nie mogą dotyczyć jednak zaprzestania działalności rolniczej o ile właściciel takich gruntów zachowuje wymogi dobrej kultury rolnej. Tak więc samo oznaczenie gruntów w ewidencji gruntów i budynków symbolem „E" nie przesądza o sposobie jego opodatkowania, ani sposobie wykorzystania. Dopiero druga cecha, wynikająca ze sposobu zagospodarowania lub użytkowania gruntu (np. R, Ł, Ps, W) określona w § 68 ust. 1 ww. rozporządzenia, uwidoczniona także w ewidencji gruntów i budynków określa sposób wykorzystania takich gruntów.

Zgodnie z ustawą z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. Nr 52, poz. 379, z późn. zm.) zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej przysługuje producentom rolnym — osobom fizycznym, osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, będącym posiadaczami gospodarstw rolnych w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.

Składający wniosek o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej musi m.in. być posiadaczem gospodarstwa rolnego w momencie składania wniosku i powierzchni użytków rolnych, które wykazał we wniosku, a które w ewidencji gruntów i budynków na dzień 1 lutego są wykazane jako użytki role.

Zgodnie z ww. rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r., użytki role dzielą się na:
  • grunty orne, oznaczone symbolem — R,
  • sady, oznaczone symbolem złożonym z litery „S" oraz symbolu odpowiedniego użytku gruntowego, stanowiącego część składową oznaczenia klasy gleboznawczej gruntu, na którym założony został sad, np. S-R, S-Ł, S-Ps,
  • łąki trwale, oznaczone symbolem — Ł
  • pastwiska trwale, oznaczone symbolem — Ps
  • grunty rolne zabudowane, oznaczone symbolem złożonym z litery „B" oraz symbolu odpowiedniego użytku gruntowego, stanowiącego część składową oznaczenia klasy gleboznawczej gruntu, na którym wzniesione zostały budynki, np. B-R, B-Ł, B-Ps,
  • grunty pod stawami, oznaczone symbolem — Wsr,
  • rowy, oznaczone symbolem — W.

Zgodnie z ww. rozporządzeniem, użytki ekologiczne oznaczone symbolem E nie są zaliczane do użytków rolnych.

W związku z powyższym użytki ekologiczne nie mogą  być uwzględnione przy ustalaniu limitu zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Zmiana w zakresie możliwości otrzymania zwrotu podatku akcyzowego do użytków ekologicznych zostanie rozważona podczas prac nad zmianą ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w celu jej dostosowania do nowych przepisów unijnych, które będą obowiązywały od 2014 r.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com