sejm.gifZmiany w organizacji czasu pracy umożliwiające elastyczne reagowanie na zmienną koniunkturę gospodarczą to tylko jedna z propozycji, którą zajmą się posłowie na 35. posiedzeniu Sejmu. Izba będzie także pracować m.in. nad przepisami ujednolicającymi zasady oraz sposób użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej. W porządku obrad są też projekty nowelizacji kodeksu karnego oraz postępowania karnego. Posłowie zajmą się również poprawkami Senatu do kilku ustaw, m.in. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Ponadto, Sejm rozpatrzy wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec rządu i wybranie Piotra Glińskiego na premiera.
 
 
 
 
Sejm rozpatrzy w drugim czytaniu poselski projekt nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Celem projektu jest doprecyzowanie i uszczegółowienie obecnych przepisów oraz usunięcie wątpliwości pojawiających się w orzecznictwie. Nowe przepisy m.in. określają, że stroną w postępowaniu dotyczącym wydania zgody na zmianę przeznaczenia gruntu może być wyłącznie wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Wnioskodawcy proponują też, aby odsetki bankowe oraz odsetki od nieterminowych wpłat należności i opłat związanych wyłączaniem z produkcji gruntów rolnych były traktowane jako dochód budżetu województwa. Projekt porządkuje ponadto zasady windykacji zaległych i bieżących należności oraz opłat rocznych. Nowelizacja ma usprawnić procedurę uchwalania nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla obszarów bez takich planów oraz przyspieszyć zmianę dotychczasowych planów, nieprzystających do obecnych warunków gospodarczo-inwestycyjnych. Projekt wpłynął do Sejmu 11 kwietnia 2012 r. z inicjatywy grupy posłów KP PSL. Pierwsze czytanie odbyło się 10 października 2012 r. w Komisjach: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Następnie projekt trafił do podkomisji nadzwyczajnej, powołanej do jego rozpatrzenia. 19 lutego 2013 r. komisje przyjęły projekt z poprawkami. Sprawozdawcą komisji będzie posłanka Krystyna Sibińska.

Sejm rozpatrzy również rządowy projekt nowelizacji ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. W 2012 r. weszło w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej nr 1006/2011 wprowadzające nowe oznaczenia kodów CN oleju napędowego. W związku z tym konieczne jest dodanie do obowiązującej ustawy przepisu, dzięki któremu zmiany oznaczenia oleju napędowego nie spowodują zmian w zakresie zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Chodzi o olej napędowy oznaczony kodem CN 2710 19 41 do 2710 19 49 oraz biopaliwo oznaczone kodem CN 3824 90 91. Nowelizacja umożliwi producentom rolnym otrzymywanie zwrotu podatku akcyzowego także w przypadku ewentualnych kolejnych zmian w oznaczeniach kodem CN oleju napędowego. Projekt wpłynął do laski marszałkowskiej 18 stycznia 2013 r. Pierwsze czytanie odbyło się 20 lutego 2013 r. na posiedzeniu Sejmu. Następnie projekt trafił do Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które 21 lutego 2013 r. przyjęły go bez poprawek. Sprawozdanie komisji przedstawi poseł Wojciech Saługa.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com