ue1.jpg25 lutego br. w Brukseli obdyło się posiedzenie unijnej Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.Na posiedzeniu AGRIFISH w dniach 25-26 lutego 2013r , w części rolnej, omawiano system płatności bezpośrednich, jaki będzie obowiązywał po 2013 r. Polska, podobnie jak i inne, nowe państwa członkowskie, prezentuje stanowisko, że system SAPS powinien być kontynuowany, gdyż się sprawdził. Jest prosty, zrozumiały dla rolników, nie powiązany z produkcją - więc spełnia również wymogi WTO w zakresie wsparcia bezpośredniego rolników.
 
 
 
Tak prezentowane podejście nie uzyskuje jednak akceptacji Komisji Europejskiej, która przygotowała system dopłat bezpośrednich oparty na uprawnieniach do płatności we wszystkich państwach UE.

Dalsze dyskusje zmierzające do osiągnięcia kompromisu w zakresie WPR będą trwały na Radzie Ministrów w marcu br.

W agendzie posiedzenia Rady Ministrów była również informacja Prezydencji na temat niewłaściwego etykietowania produktów z wołowiny. W tym punkcie, polski minister rolnictwa podkreślił że: „wszelkie przekazywane informacje środkom masowego przekazu powinny być rzetelne i potwierdzone. Polska nie zgadza się na nieuzasadnione, pochopne wskazania, podważające wizerunek polskiej żywności”.

Na marginesie Unijnej Rady Ministrów - minister Stanisław Kalemba spotkał się, z inicjatywy strony czeskiej, z ministrem rolnictwa Czech – Peterem Bendlem. W czasie spotkania ministrowie zgłosili zastrzeżenia do Dyrektywy Tytoniowej. Podnieśli również aktualny temat związany z kontrolą jakości żywności .

Minister Kalemba spotkał się również z minister rolnictwa Niemiec Ilse Aigner na wniosek delegacji Niemiec. Minister Aigner zaprosiła polskiego ministra do wzięcia udziału w inicjatywie Chleb Pokoju. Minister Kalemba z zadowoleniem przyjął uczestnictwo w tym projekcie podkreślając również wkład polskich rolników w tworzenie nowej, solidarnej Europy.
 
Źródło: MRiRW

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com