opata_skarbowa.jpgW związku z napływającymi do Biura Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych informacjami z wojewódzkich izb rolniczych w sprawie pobierania przez Urzędy Gminy w roku bieżącym opłat skarbowych w wysokości 5 zł za potwierdzenie za zgodność z oryginałem kserokopii faktur na zakup paliwa, dołączonych do wniosku za zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, w dniu 29 lutego br. Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Finansów Pana Jana Vincenta - Rostowskiego w celu uzyskania wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie.
 
 
 
Mając na uwadze zapisy zawarte w ustawie o opłacie skarbowej  z dnia 16 listopada 2006 r. (Dz. U. 225, poz. 1635) w art. 1 ust. 1. pkt 1 lit. A, opłacie skarbowej podlega dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia lub na wniosek zainteresowanego. Zgodnie z przepisami części II załącznika do ww. ustawy, jako zaświadczenie traktuje się m.in.: poświadczenia zgodności kopii dokonywane przez organy administracji samorządowej. Należy jednak zaznaczyć, że do roku bieżącego opłaty skarbowe za poświadczenie zgodności kopii faktur VAT dołączonych do wniosku, o którym mowa w art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. Nr 52, poz. 379), nie były pobierane przez urzędników od zainteresowanych osób, a traktowano je jako dokumenty wewnętrzne urzędów gminnych.
Od chwili wejścia w życie ustawy o opłacie skarbowej z dnia 16 listopada 2006 r., stosowanie przepisów odnośnie pobierania tej opłaty, rozpoczęto dopiero w roku bieżącym. Informacje o pobieraniu opłaty skarbowej w wysokości 5 zł za poświadczenie zgodności z oryginałem kopii faktury VAT załączonych do wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w roku 2012, zostały przekazane wojewódzkim izbom rolniczym przez Urzędy Gmin.
Ponadto, na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 21 lutego 2012 r. zostały zamieszczone odpowiedzi na pytania dotyczące zwrotu podatku akcyzowego od zakupionego paliwa rolniczego. 
Pytanie 43: Czy za potwierdzenie przez upoważnionego przez wójta, burmistrza (prezydenta miasta) pracownika urzędu gminy lub miasta za zgodność z oryginałem kopii faktur VAT, stanowiących dowód zakupu oleju napędowego do produkcji rolnej powinny być pobierane opłaty skarbowe?
Odpowiedź: Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635, z późn. zm.) opłacie skarbowej podlegają zaświadczenia wydawane na wniosek zainteresowanego. Zgodnie z przepisami części II załącznika do ww. ustawy, jako zaświadczenia traktuje się m.in.: poświadczenia zgodności kopii dokonywane przez organy administracji samorządowej. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów (pismo z dnia 14 października 2011 r. znak PL/LM/835/16/JGR/11/AE-3658), potwierdzenie za zgodność z oryginałem przez upoważnionego przez wójta, burmistrza (prezydenta miasta) pracownika urzędu gminy lub miasta, kopii faktur VAT, składanych wraz z wnioskiem o zwrot podatku akcyzowego przez producentów rolnych, dokonywane na podstawie art. 6 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy z dnia 10 marca 2006 r., podlega opłacie skarbowej. Potwierdzenie za zgodność z oryginałem kopii faktur VAT, składanych wraz z wnioskiem o zwrot podatku akcyzowego, dokonywane jest na wniosek producenta rolnego. Wnioskodawca, mając bowiem prawo wyboru, decyduje, że do przedmiotowego wniosku nie załącza oryginałów faktur VAT, a jedynie ich kopie, potwierdzone za zgodność z oryginałem przez uprawnionego pracownika urzędu gminy lub miasta. Ponadto zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów (pismo z dnia 11 lutego 2010 r. znak PL LM/835/54/GKW/09/279) zamieszczonymi w Biuletynie Skarbowym Ministerstwa Finansów Nr 2 z dnia 1 marca 2010 r., w przypadku, kiedy producent rolny załączy do wniosku o zwrot podatku akcyzowego oryginały faktur VAT, a następnie wystąpi o ich zwrot, należy odróżnić dwie sytuacje:
1) wniosek o zwrot faktur VAT w trakcie postępowania w sprawie zwrotu podatku akcyzowego,
2) wniosek o zwrot faktur VAT po zakończeniu postępowania w sprawie zwrotu podatku akcyzowego.
W pierwszym przypadku, potwierdzenie za zgodność z oryginałem następuje na wniosek, a zatem implikuje obowiązek zapłaty opłaty skarbowej. W przypadku, gdy wnioskodawca już po zakończonym postępowaniu, zwraca się o zwrot wcześniej dołączonych do wniosku oryginałów faktur VAT, poświadczenie nie podlega opłacie skarbowej. Należy zauważyć, że do celów dowodowych należałoby pozostawić w aktach poświadczone kopie wydanych oryginałów faktur VAT. W tym przypadku organ administracji publicznej poświadcza jednak kopie dokumentów za zgodność z oryginałem z urzędu, a zatem poświadczenie to pozostaje poza zakresem przedmiotowym ustawy o opłacie skarbowej.
 
Powstaje więc pytanie, czy jeśli rolnik zostawi oryginały faktur przy składaniu wniosku, to wtedy nie płaci opłaty skarbowej – i jak wtedy rozliczy się z US, jeśli jest płatnikiem VAT?
W związku z powyższym Zarząd KRIR zwrócił się do Pana Ministra z zapytaniem, czy rozpoczęte w tym roku pobieranie opłaty skarbowej za dokonanie przez organy administracji samorządowej poświadczenia zgodności kopii faktur VAT dołączonych do przedmiotowego wniosku, oznacza uzupełnianie budżetów samorządowych kosztem rolników? Wątpliwości bowiem budzi pobieranie powyższych opłat od 2012 roku, pomimo, że przepisy ww. ustawy obowiązują od 1 stycznia 2007 r..

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com