krir.jpgOd dnia 2 stycznia 2012 roku węgiel i koks podlega opodatkowaniu akcyzą na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r., o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626, z późn. zm.) W związku z powyższym  przepisy przywołanej powyżej ustawy przewidują zwolnienia z podatku akcyzowego z tytułu zużycia węgla lub koksu na cele zwolnione tj. przez gospodarstwa domowe oraz w procesach rolniczych, ogrodniczych, w hodowli ryb oraz w leśnictwie.

 

 

 

Krajowa Rada Izb Rolniczych z zadowoleniem przyjmuje wykaz podmiotów objętych zwolnieniem akcyzowym, jednak ze zdumieniem i jednoczesnym sprzeciwem odnosi się do zaproponowanych w tym zakresie warunków uprawniających do zwolnienia akcyzowego.  Zarząd KRIR z wnioskiem w tej sprawie zwrócił sie do Ministra Finansów Jana Vincenta - Rostowskiego oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego. W opinii samorządu rolniczego nie do zaakceptowania jest tak skomplikowana procedura prowadzenia ewidencji zużycia węgla przez rolników a także gospodarstwa domowe. Mając na względzie przepisy powyżej przytoczonej ustawy rolnik aby otrzymać zwolnienie z podatku akcyzowego przy zakupie węgla lub koksu zobowiązany jest:

Do każdorazowego potwierdzenia dostawcy odbioru dostarczonego węgla lub koksu na dokumencie dostawy, prowadzenia ewidencji wyrobów węglowych, czyli zużycia węgla lub koksu zgodnego z wzorem określonym przez Ministra Finansów, zachowania i przechowywania powyższej ewidencji do celów kontroli przez okres 5 lat. Zarejestrowania, opieczętowania, zaplombowania książki/zeszytu ewidencyjnego zużycia węgla lub koksu w urzędzie celnym oraz prowadzenia ewidencji według wzoru ewidencji wyrobów węglowych, która zawiera:


- nazwę wyrobu
- kod CN
- nazwę podmiotu zużywającego
- miejsce odbioru węgla
- miejsce zużycia węgla
- datę otrzymania wyrobu
- dane z dokumentu dostawy
- dane identyfikacyjne sprzedawcy
- ilość przyjętego surowca w kilogramach
- ilość przyjętego surowca narastająco w kilogramach
- ilość zużycia w kilogramach w ujęciu miesięcznym
- stan magazynowy w kilogramach

Ponadto powyższa ewidencja wyrobów węglowych objętych zwolnieniem prowadzona przez podmiot korzystający ze zwolnienia (gospodarstwo rolne) ze względu na zużycie wyrobów węglowych do celów zwolnionych - musi posiadać ściśle określony tytuł podstawę prawną oraz wszelkie dane podmiotu w danym roku ewidencyjnym. Powyższe elementy staną się możliwe do realizacji po złożeniu w urzędzie celnym przez rolnika zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego, w którym min. należy określić adres i rodzaj wykonywanej działalności, rodzaj zużywanego wyrobu oraz średniomiesięczne zużycie, co w efekcie  skutkuje również obowiązkiem składania raportu zużycia.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wnosi o odpowiednią nowelizację rozporządzenia Ministra Finansów zmierzającą do uproszczenia przepisów uprawniających gospodarstwa rolne oraz domowe do zwolnienia z opłaty akcyzy naliczonej do ceny węgla i koksu w sposób sprowadzający się jedynie do wypełnienia dokumentu dostawy podczas zakupu węgla lub koksu od pośredniczącego podmiotu węglowego.

W przekonaniu samorządu rolniczego tak rozbudowana biurokracja oraz nałożenie na rolników powyższego obowiązku prowadzenia ewidencji jest nadmiernym obciążeniem oraz rozbudowaniem administracyjnym systemów nadzoru i kontroli. Większość gospodarstw rolnych w Polsce nie jest w stanie wypełnić powyższych oczekiwań ze względu na czasochłonne procedery - rejestracji, prowadzenia i archiwizowania dokumentacji oraz rejestrowania pomiarów zużycia węgla. Proponowana forma ulgi akcyzowej w tym stanie prawnym jest nie do wykonania przez przeciętne gospodarstwo rolne, co wpłynie na pogorszenie kondycji finansowej gospodarstw rolnych ponieważ powyżej przedstawione przyczyny ograniczą możliwość skorzystania ze zwolnienia.   

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com