mrirw.jpg18 stycznia br. w siedzibie resortu rolnictwa odbyło się spotkanie z organizacjami rolniczymi, związkami zawodowymi, branżowymi organizacjami rolniczymi, samorządem rolniczym oraz spółdzielczością rolniczą, w ramach prowadzonej przez ministra debaty publicznej dotyczącej reformy Wspólnej Polityki Rolnej. W spotkaniu udział wziął Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Wiceprezes KRIR Marek Borowski.
 
 
 
Podczas spotkania przedstawiony został zarys pakietu legislacyjnego zaproponowanego przez Komisję Europejską. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawił do konsultacji wstępny projekt oceny pakietu legislacyjnego, dotyczącego WPR do 2020 oraz zaapelował do wszystkich organizacji rolniczych, o aktywne włączanie się w debatę na wszystkich możliwych płaszczyznach, także w rozmowach ze swoimi odpowiednikami w UE. W trakcie spotkania omówiono także bieżące problemy w rolnictwie m.in. związane ze składką zdrowotną, a także koncepcją wdrożenia podatku dochodowego w rolnictwie.

Biorąc pod uwagę istniejące diagnozy sytuacji rolnictwa i obszarów wiejskich w Polsce i w UE, przewidywane zmiany w otoczeniu ekonomicznym, międzynarodowym i w zakresie środowiska a także doświadczenia w zakresie obecnych rozwiązań w ramach WPR Polska wyrażała na dotychczasowych etapach prac nad nowym kształtem tej polityki wyraźne oczekiwania co do kierunku jej zmian. W szczególności w ramach stanowiska rządu RP z 2009 r. oraz z 2011 r. Polska oczekiwała zasadniczej reformy WPR - uczynienia z niej polityki rozwojowej, wzmacniającej konkurencyjność wobec rolnictwa z państw pozaeuropejskich, która będzie w stanie odpowiedzieć na rosnące potrzeby żywnościowe Europy i świata w następnych dekadach. Niestety, analiza wielu elementów propozycji KE (utrzymanie dotychczasowego udziału filaru II, nowe komponenty płatności skutkujące zatarciem wyraźnego podziału ról pomiędzy I a II filarem, a także możliwość przesunięć środków między filarami) wyraźnie wskazuje iż propozycje te zostały podporządkowane zasadzie utrzymania transferów budżetowych do państw członkowskich, kosztem rzeczywistych i prorozwojowych zmian w polityce rolnej UE. Oczekiwano również uproszczenia WPR - większość uczestników publicznych konsultacji w tym wszystkie państwa członkowskie jednoznacznie zobowiązały KE do wypracowania rozwiązań w ramach nowej WPR, które będą proste, zrozumiałe dla beneficjentów i podatników. Niestety, przedstawione przez KE propozycje są skomplikowane, idą w kierunku dalszego wzrostu biurokracji i wprowadzają wiele nowych elementów, głównie do systemu płatności bezpośrednich, o wątpliwej wartości dodanej. W swoim stanowisku Polska oczekiwała również WPR sprawiedliwej i wyrównanej – oczywistym warunkiem poprawy efektywności, zrównoważenia i wewnętrznej spójności WPR jest powiązanie alokacji środków z aktualnymi, celami i zadaniami stawianymi przed tą polityką i tym samym odejście od podziału podporządkowanego wielkości i intensywności produkcji w odległym okresie historycznym. Niestety, w tym zakresie KE zaproponowała jedynie drobne korekty finansowe, które są niewiele warte.
 
Ogólna ocena pakietu legislacyjnego oraz projekt MRiRW szczegółowego stanowiska Polski w odniesieniu do propozycji KE w zakresie systemu płatności bezpośrednich po 2013 r. do pobrania ze strony MRiRW – kliknij tutaj.


Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com