mrirw.jpgW odpowiedzi na pismo Zarządu KRIR dnia 16 grudnia 2011 r. , skierowane do Prezesa Rady Ministrów, dotyczące WPR na lata 2014-2020, resort rolnictwa, poinformował, że aktualnie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace nad przygotowaniem projektu stanowiska Rządu RP do propozycji legislacyjnych Komisji Europejskiej w zakresie WPR po 2013 r. Projekt stanowiska zostanie przyjęty najprawdopodobniej pod koniec stycznia 2012 r. Będzie on podstawą do udziału przedstawicieli Polski w dalszych pracach nad reformą na forum UE.
 
 
 
 
Po publikacji pakietu legislacyjnego przez Komisję Europejską w dniu 12.10.2011 r., Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwrócił się do organizacji i związków rolniczych, ale również do uczelni rolniczych i instytutów badawczych z prośbą o analizę propozycji Komisji i pomoc w określeniu rozwiązań, które byłyby najkorzystniejsze dla polskich rolników i całego polskiego społeczeństwa.

Resort rolnictwa poinformował, że przekazane w odpowiedzi na pismo Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, uwagi Krajowej Rady Izb Rolniczych zostaną uwzględnione w pracach nad stanowiskiem Rządu RP do propozycji legislacyjnych KE w zakresie WPR na lata 20142020. Uwagi te generalnie spójne z dotychczasową oceną tego pakietu przygotowaną zaraz po jego publikacji przez KE, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi i zamieszczoną na stronie internetowej resortu rolnictwa.

Jednocześnie MRiRW zapewnia, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi intensywne konsultacje, także na forum UE, zmierzające do wypracowania takiego kształtu WPR po 2013 r., który będzie zgodny z oczekiwaniami Polski. Celowi temu podporządkowane były także działania Rządu, w tym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w ramach przewodnictwa Polski w Radzie UE w drugiej połowie 2011 r. i priorytetów polskiej prezydencji w tym obszarze. Pomimo stosunkowo późnej publikacji przez KE pakietu legislacyjnego, Rządowi polskiemu udało się przeprowadzić otwartą, pogłębioną i intensywną, debatę, dotyczącą przyszłego kształtu WPR, w ramach której priorytety te zostały wyraźnie zaakcentowane.

W dyskusji nad przyszłością rolnictwa w UE Rząd RP będzie również zwracał uwagę na inne obszary prawodawstwa unijnego, determinujące bezpośrednio lub pośrednio międzynarodową konkurencyjność europejskiego rolnictwa i możliwości kształtowania jego pożądanego modelu. Dotyczy to m.in. innych polityk i aktywności UE, takich jak współpraca międzynarodowa, polityka środowiskowa czy fiskalna.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com