pomoc_zywnosciowa.jpgW dniu 28 września br. Strasburgu odbyło się drugie wrześniowe posiedzenie Parlamentu Europejskiego nt. pomocy dla najuboższych. Należy zaznaczyć, że z unijnej, bezpłatnej pomocy żywnościowej korzysta 18 milionów osób. Są to nie tylko ludzie bezrobotni, bezdomni, migranci, osoby w podeszłym wieku, upośledzeni społecznie, ludzie w różny sposób poszkodowani przez los, ale także rodziny wielodzietne i osoby samotnie wychowujące dzieci. Ponad 80 milionów osób jest zagrożona ubóstwem w UE, w tym 20 milionów dzieci.
 
 
 
 
Program ten od przeszło 20 lat, nie tylko przyczynia się do realizacji ważnych celów WPR, ale także przyczynia się do budowy społeczeństwa obywatelskiego, do rozwoju społecznego. Obecny program umożliwia przekazywanie żywności z zapasów interwencyjnych na rzecz wyznaczonych organizacji, które rozprowadzają ją wśród osób najbardziej potrzebujących w Unii Europejskiej.
 
W ostatnich latach Wspólna Polityka Rolna uległa zasadniczej zmianie. Zakupy interwencyjne jako narzędzie regulacji rynku zostały całkowicie wycofane w przypadku niektórych produktów lub znacząco ograniczone. W konsekwencji na przestrzeni lat znacząco wzrosło uzależnienie programu pomocy żywnościowej od zakupów z rynku. Choć wciąż prowadzone są działania w ramach tego programu, znacznie ograniczone zostały zasoby przyznane mu na przyszły rok. Istnieje obawa, że w 2013 roku zasoby te ulegną dalszemu ograniczeniu lub nawet niemal całkowicie ich zabraknie.

W Radzie większość państw członkowskich opowiada się za programem, ale występuje mniejszość blokująca, która wcześniej bardzo obficie korzystała z instrumentów interwencji na rynku i wtedy, kiedy te zapasy były wysokie nie widziały nic zdrożnego w przekazywaniu ich najuboższym. Komisja Europejska stoi na stanowisku, iż nie ma żadnych przeciwwskazań budżetowych ani prawnych, aby program był kontynuowany.  Polska była również dużym beneficjentem tych środków.

W związku z powyższym, 3 października br. Zarząd KRIR zwrócił się do Komitetów Copa-Cogeca z prośbą o wsparcie stanowiska Polski w sprawie kontynuacji programu żywnościowego w kolejnych latach. Przeciwnicy programu nie mają żadnych podstaw, aby zasłaniać się kwestiami prawnymi czy technicznymi. W opinii Zarządu KRIR należy aktywnie ograniczać dysproporcje „równości”, a szczególnie biedę. W budżecie unijnym zarezerwowana jest kwota 500mln euro rocznie, a realizacja programu kosztuje rocznie jednego obywatela zaledwie 1 euro. Dlatego też, pomoc ta jest tak ważna, a przy tym tak nie dużo kosztuje.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com