IMG_8460.JPG Rolnicy z całego kraju co roku w pierwszą niedzielę września, tj. 4 września br., spotykali się w częstochowskim sanktuarium, by dziękować za plony. Organizowane od 29 lat jasnogórskie dożynki to jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w Częstochowie.  W centralnych obchodach dożynkowych udział wzięli rolnicy z całego kraju z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim oraz Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Markiem Sawickim na czele. W tym podniosłym wydarzeniu nie mogło zabraknąć Krajowej Rady Izb Rolniczych, która po raz kolejny zorganizowała Pielgrzymkę Izb Rolniczych, a także zorganizowała wraz ze Śląską Izbą Rolniczą stoisko samorządu rolniczego w trakcie towarzyszącej obchodom Krajowej Wystawy Rolniczej.
 
 
 
 
 
 
Przed uroczystą Mszą Świętą przed klasztorem na Jasnej Górze głos do zgromadzonych zabrał Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz. W swoim wystąpieniu podziękował w imieniu środowiska rolniczego za tegoroczne plony oraz nawiązał do aktualnej sytuacji ekonomicznej wsi i rolników:

"Jak co roku spotykamy się w tym świętym miejscu, aby podziękować Panu Bogu za zebrane plony, które są efektem ciężkiej rolniczej pracy na naszej polskiej ziemi. Stało się już niemal tradycją, że samorząd rolniczy aktywnie włącza się w tą wspaniałą i podniosłą intencję dożynkową, a Częstochowa jest miejscem, które na zawsze w sercach rolników pozostanie czymś wyjątkowym. Pragnę w imieniu całego środowiska rolniczego podziękować za umożliwienie zorganizowania po raz kolejny już Pielgrzymki Izb Rolniczych na Jasną Górę, która – jak sądzę – powinna na stałe wpisać się w kształtowaną z roku na rok historię samorządu rolniczego.  Gromadząc się na dożynkach, święcie dziękczynienia  pragniemy wyrazić naszą wdzięczność Bogu  za tegoroczne plony i podziękować  za dar chleba powszedniego i dar trudu pracy rolnika przez który chleb jest na naszym stole. Wszystko bowiem zaczyna się od ziarna, od troski, pracy i starań . Każdego roku tysiące rolników  na setkach hektarów  buduje przyszłość Polski, pewność jutra  dla wszystkich  mieszkańców tej ziemi. Rok 2011 był kolejnym trudnym rokiem dla polskiej wsi. Warunki atmosferyczne pogłębiły jeszcze skalę trudności polskiemu rolnikowi.  Natomiast  ciągłe kłótnie polityczne nie pozwoliły wypracować korzystnych rozwiązań prawnych dla polskiej wsi. Problemów nie brakuje , ale efekty wspólnej  pracy i samorządowego gospodarowania są też widoczne.  Polska wieś się zmienia bo potrafimy z roku na rok coraz lepiej  wykorzystywać środki w Unii Europejskiej. Od 2013 roku czeka nas nowa perspektywa finansowa we Wspólnocie  i nieuchronne zmiany w zasadach finansowania europejskiego rolnictwa" – mówił Prezes Szmulewicz.
 
 
IMG_8114.JPG
IMG_8470.JPG
 
 
Więcej zdjęć w Galerii.
 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com