mulczaca.jpg18 sierpnia br. na polach Mazowieckiego Ośrodka Badawczego ITP w Kłudzienku, odbył się pokaz pracy dostępnych na krajowym rynku narzędzi do mulczującej uprawy gleby. Pokaz  zorganizowany był przy współpracy z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie i był przeznaczony głównie dla pracowników służb doradztwa rolniczego z terenu całego kraju oraz okolicznych rolników. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele kierownictwa Krajowej Rady Izb Rolniczych, Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego, Centrum Doradztwa Przyrodniczego, Z.G. Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Rolnictwa, redaktorzy „Zielonego Sztandaru”, „Rolniczego Przeglądu Technicznego”, „Agroimpulsu”.

 

Pokaz poprzedzony był wykładem na temat mulczującej uprawy gleby”. Pod pojęciem mulczu  rozumiemy pokrywę ochronną gleby w postaci materii organicznej, umieszczaną na powierzchni gleby lub w jej wierzchniej warstwie.  Uprawa taka odpowiada idei zachowawczej uprawy gleby, propagowanej w Unii Europejskiej , w tym w Polsce. Zachowawcza uprawa gleby sprzyja bowiem łagodzeniu skutków zmian klimatycznych zachodzących na Ziemi. Raporty Komisji Europejskiej stwierdzają, że właśnie gleba może odgrywać kluczową rolę w łagodzeniu tych skutków. Wszystkie działania sprzyjające mineralizacji materii organicznej gleby będą sprzyjały niekorzystnej emisji CO2 stanowiącego jeden z tzw. gazów cieplarnianych do atmosfery, natomiast działania zwiększające zasoby tej materii w glebie, będą zmniejszały emisję i sprzyjały sekwestracji węgla. Oczekiwaniom tym odpowiada zachowawcza uprawa gleby w której intensywność oddziaływania na glebę jest ograniczana w sposób respektujący fizjologię życia gleby i roślin. Następuje to zgodnie z zasadą zawartą m.in. w kodeksie dobrej praktyki rolniczej: tyle zabiegów uprawowych ile jest konieczne i tak mało jak to możliwe. Uprawa zachowawcza jest systemem uprawy gleby z wykorzystaniem mulczowania. Obecność mulczu  jest więc pierwszym warunkiem uprawy zachowawczej. Drugim jest mała intensywność zabiegów uprawowych. Warunek ten spełnia system bezpłużnej uprawy gleby. Narzędziami do takiej uprawy są m.in. brony kompaktowe oraz kultywatory. Badania porównawcze tych pierwszych instytut wykonywał w roku ubiegłym. W tym roku podjęto badania porównawcze kultywatorów. Pokazy pracy prowadzono na ściernisku powstałym po zbiorze  pszenicy. Pracownicy instytutu informowali uczestników pokazu o różnicach w rozwiązaniach technicznych poszczególnych kultywatorów. Efekty ich pracy można było oceniać samodzielnie. W trakcie pokazu zadawano liczne pytania na które udzielały odpowiedzi osoby prowadzące pokaz. Kilku dealerów i producentów maszyn rolniczych zorganizowało stoiska promocyjne ,informując o swojej ofercie handlowej. W stoisku instytutu można było otrzymać materiały na temat uprawy ściernisk, również nabyć wydawnictwa instytutu oraz zamówić filmy dydaktyczne o nowych technologiach i technikach w rolnictwie. Zarówno przedstawiciele ośrodków doradztwa rolniczego jak też sami rolnicy bardzo pozytywnie oceniali to spotkanie, tym bardziej że odbyło się ono w czasie kiedy na większości pól w Polsce, po długim okresie intensywnych opadów rozpoczęły się żniwa, po których jak zwykle to bywa, nastąpi uprawa ściernisk.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com