arimr_cd4870e10d.jpgPłatności obszarowe, płatność cukrowa, płatność do pomidorów oraz płatność do krów i owiec są przyznawane na wniosek rolnika. Rolnik, który w 2010 roku złożył wniosek o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, otrzymuje z ARiMR spersonalizowany wniosek o przyznanie płatności na rok 2011 wraz z materiałem graficznym i „Informacją dotycząca działek deklarowanych do płatności”. Informacja dotycząca działek deklarowanych do płatności zawiera:
 
 
 
 
 
  • dane dotyczące maksymalnego kwalifikowalnego obszaru (PEG),  wyznaczonego dla działki ewidencyjnej;
  • dane dotyczące maksymalnego spójnego obszaru PEG na działce ewidencyjnej;
  • dane dotyczące powierzchni trwale wykluczonych z płatności (DR10) – są to dane o powierzchniach, które nie kwalifikują się do jednolitej płatności obszarowej, ze względu na fakt, iż grunt ten nie był utrzymywany w dobrej kulturze rolnej na dzień 30 czerwca 2003 r. Te powierzchnie można deklarować tylko do przejściowych płatności do owoców miękkich, płatności rolnośrodowiskowej oraz płatności ONW;
  • wskazanie, czy dana działka ewidencyjna leży na obszarze objętym ochroną w ramach obszarów Natura 2000;
  • wskazanie, czy dana działka leży na obszarach szczególnie narażonych na zanieczyszczenie azotanami pochodzenia rolniczego (OSN);
  • wskazanie, czy dana działka ewidencyjna leży na obszarze zagrożonym erozją gleby, na którym istnieje obowiązek utrzymania minimalnej pokrywy glebowej lub na gruntach, na których nachylenie terenu jest większe niż 20o w terminie od 1 grudnia do 15 lutego każdego roku.

We wniosku o przyznanie płatności na rok 2011 rolnik zobowiązany jest zadeklarować wszystkie grunty rolne będące w jego posiadaniu, niezależnie od tego, czy ubiega się o przyznanie płatności do tych gruntów.

Rolnik powinien sprawdzić, czy wszystkie dane zawarte we wstępnie wypełnionym wniosku są poprawne, kompletne i zgodne ze stanem faktycznym. W przypadku, gdy wstępnie wypełniony wniosek nie zawiera wszystkich działek rolnych lub rolnik chce zgłosić do płatności nowe działki rolne, należy je dopisać we wniosku.

W 2011 roku na jednym formularzu wniosku o przyznanie płatności rolnicy mogą ubiegać się o przyznanie następujących rodzajów płatności:

1.    jednolita płatność obszarowa (JPO)
2.    krajowe uzupełniające płatności obszarowe (UPO), w tym:
  • uzupełniająca płatność podstawowa - do powierzchni innych roślin i do powierzchni gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin,
  • płatność uzupełniająca do powierzchni uprawy chmielu, do której przyznano płatność uzupełniającą do powierzchni uprawy chmielu za 2006 r. (płatność niezwiązana z produkcją),
  • płatność do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych (płatności zwierzęce),
3.    oddzielna płatność z tytułu owoców i warzyw (płatność do pomidorów)
4.    przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich
5.    płatność cukrowa
6.    płatność do krów i owiec
7.    specjalna płatność obszarowa do powierzchni uprawy roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych.
8.    pomoc finansową z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW).
9.    płatność z tytułu realizacji przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt (PROW 2004-2006)
10.  płatność rolnośrodowiskową (PROW 2007-2013).

We wniosku o przyznanie płatności rolnik zobowiązany jest zadeklarować wszystkie grunty rolne będące w jego posiadaniu, niezależnie od tego, czy ubiega się o przyznanie płatności do tych gruntów. Wraz z wnioskiem rolnik zobowiązany jest złożyć wypełnione i podpisane materiały graficzne. W materiale graficznym rolnik zobowiązany jest:
  • wrysować działki rolne zadeklarowane we wniosku o przyznanie płatności oraz
  • zaznaczyć obszar uprawy pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa oraz
  • znajdujące się w obrębie działki rolnej drzewa będące pomnikami przyrody objęte ochroną na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, rowy, których szerokość nie przekracza 2 m oraz oczka wodne o łącznej powierzchni mniejszej niż 100 m2.

Rolnik, który w 2010 roku nie składał wniosku o przyznanie płatności, w roku 2011 nie otrzyma wniosku spersonalizowanego. W takim przypadku należy wypełnić czysty formularz wniosku, zamieszczony na stronie internetowej Agencji oraz dostępny w biurach powiatowych ARiMR i oddziałach regionalnych ARiMR, zgodnie z instrukcją wypełnienia wniosku o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego i pomocy finansowej z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich oraz innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW).

W przypadku, gdy rolnik w roku 2010 nie składał wniosku o przyznanie płatności i nie otrzymał materiału graficznego, zobowiązany jest dołączyć do wniosku oświadczenie zawierające wykaz działek ewidencyjnych, na których:
  • prowadzi w danym roku na działce ewidencyjnej uprawę pszenicy, żyta, jęczmienia lub owsa, lub
  • w obrębie działki rolnej znajdują się:
- drzewa będące pomnikami przyrody, objęte ochroną na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody,
- rowy, których szerokość nie przekracza 2 m
- oczka wodne o łącznej powierzchni mniejszej niż 100 m2.

Wzór oświadczenia jest zamieszczony na stronie internetowej Agencji oraz dostępny jest w biurach powiatowych ARiMR i oddziałach regionalnych ARiMR.

Jeżeli dane zadeklarowane we wniosku o przyznanie płatności uległy zmianom lub zdezaktualizowały się od czasu złożenia wniosku, rolnik powinien niezwłocznie poinformować o tym fakcie kierownika biura powiatowego ARiMR i dostosować wniosek do stanu faktycznego. Nie ma możliwości zmiany danych we wniosku, w przypadku, gdy rolnik zostanie poinformowany przez ARiMR o stwierdzonych nieprawidłowościach we wniosku lub o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu w gospodarstwie.

W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności, które mogą mieć wpływ na powierzchnię kwalifikującą się do płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego  lub liczbę zwierząt kwalifikujących się do płatności do krów i owiec, lub rolnik nie mógł wypełnić swoich zobowiązań w zakresie przestrzegania norm i wymogów, rolnik powinien złożyć do biura powiatowego ARiMR pisemne oświadczenie o zaistniałych okolicznościach, opatrzone czytelnym podpisem i datą złożenia, w terminie 10 dni roboczych od dnia, w którym rolnik lub upoważniona przez niego osoba są w stanie dokonać takiej czynności oraz dostarczyć dowód potwierdzający wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności.

Przypadki działania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności, określone zostały w art. 31 ust. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2009 i obejmują:
  • śmierć rolnika,
  • długookresową niezdolność rolnika do pracy,
  • poważną klęskę żywiołową w znacznym stopniu dotykającą grunty rolne gospodarstwa,
  • wypadek powodujący zniszczenie w gospodarstwie budynków dla zwierząt gospodarskich,
  • epidemię dotykająca części lub całego inwentarza rolnika.

Zasady deklaracji działek we wniosku o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

Analogicznie jak w roku ubiegłym, rolnicy będą mogli grupować uprawy, do których przysługuje ten sam rodzaj płatności. Podstawową grupę upraw stanowi powierzchnia kwalifikująca się do jednolitej płatności obszarowej (JPO). Następnie na działce rolnej zadeklarowanej do jednolitej płatności obszarowej, należy zadeklarować powierzchnię upraw, które kwalifikują się do przyznania uzupełniającej płatności lub przejściowych płatności do owoców miękkich, lub specjalnej płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych.

Jako oddzielne działki rolne muszą być oznaczone we wniosku grunty, na których są uprawiane konopie włókniste, grunty, na których realizowane jest przedsięwzięcie rolno-środowiskowe i poprawy dobrostanu zwierząt, grunty stanowiące trwałe użytki zielone oraz zagajnik o krótkiej rotacji. Rolnik ubiegający się o płatności zwierzęce nie deklaruje odrębnie powierzchni do płatności zwierzęcych. Płatność ta będzie ustalana na podstawie działek rolnych zadeklarowanych jako JPO,TUZ.

W przypadku ubiegania się o płatności do pomidorów lub płatność cukrową lub płatność uzupełniającą do powierzchni uprawy chmielu niezwiązanej z produkcją, rolnik zaznacza tylko we wniosku pole wskazujące, że ubiega się o taką płatność.

We wniosku o przyznanie płatności do owoców miękkich, rolnik deklarując działki rolne, na których prowadzona jest uprawa owoców miękkich przeznaczonych do przetworzenia, zobowiązany jest do podania uprawianego gatunku owoców (maliny lub truskawki).

W 2011 roku zastosowanie mają następujące oznaczenia grup upraw:
1. Grupę upraw, do której rolnik ubiega się o przyznanie płatności oznacza się jako odrębną działkę rolną, w następujący sposób:
  • JPO - w przypadku ubiegania się o przyznanie jednolitej płatności obszarowej,
  • UPO - w przypadku ubiegania się o przyznanie płatności uzupełniającej do grupy upraw podstawowych,
  • ST - w przypadku ubiegania się o przyznanie specjalnej płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych
  • OM - w przypadku ubiegania się o przyznanie przejściowych płatności z tytułu owoców miękkich.
2. Grupę upraw JPO, UPO, ST, do której rolnik ubiega się o przyznanie płatności do gruntów rolnych oznacza się jako odrębną działkę rolną.
3.  Zwarty obszar gruntu, do którego rolnik ubiega się o przyznanie płatności:
  • na którym prowadzona jest uprawa konopi włóknistych (K)
  • stanowiący trwały użytek zielony (TUZ)
  • stanowiący zagajnik o krótkiej rotacji, obejmujący jednolitą gatunkowo uprawę (Z)
  • objęty uprawą jednej rośliny:
- na którym realizowane jest przedsięwzięcie rolno-środowiskowe i poprawy dobrostanu zwierząt (PROW 2004-2006) lub program rolnośrodowiskowy (PROW 2007 - 2013) (RS),
- w ramach grupy (OM)
oznacza się jako odrębną działkę rolną podając oznaczenie grupy upraw (używając oznaczenia podanego w pkt 1), do której rolnik ubiega się o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.
4. W przypadku realizowania przedsięwzięć rolno-środowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt, ubiegania się o przyznanie przejściowych płatności z tytułu owoców miękkich, poza oznaczeniem grupy upraw i nazwą obszaru, podaje się również nazwę rośliny uprawnej.

W przypadku, gdy rolnik deklaruje obszar, na którym prowadzona jest uprawa konopi włóknistych (K), wówczas musi podać odmianę zadeklarowanych konopi włóknistych np.: Białobrzeskie, Beniko lub Silesia.
 
Ważne definicje:

rolnik - osoba fizyczna lub prawna, bądź grupa osób fizycznych lub prawnych, bez względu na status prawny takiej grupy i jej członków w świetle prawa krajowego, których gospodarstwo znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz która prowadzi działalność rolniczą.

działka rolna - zwarty obszar gruntu, zgłoszony przez jednego rolnika i obejmujący nie więcej niż jedną grupę upraw, o powierzchni nie mniejszej niż 0,1 ha. Jednak w przypadku, gdy wymagane jest oddzielne zgłoszenie użytkowania pewnego obszaru w ramach gruntów objętych grupą upraw, działka rolna jest ograniczona na podstawie tego konkretnego użytkowania. Działka rolna może być położona na całej działce ewidencyjnej lub jej części albo na kilku przylegających do siebie działkach ewidencyjnych.

działalność rolnicza - oznacza produkcję, hodowlę lub uprawę produktów rolnych, włączając w to zbiory, dojenie, chów zwierząt oraz utrzymywanie zwierząt do celów gospodarskich lub utrzymywanie gruntów w dobrej kulturze rolnej zgodnej z ochroną środowiska.

gospodarstwo rolne - wszystkie jednostki produkcyjne zarządzane przez rolnika, które znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1 ha.

posiadacz gospodarstwa rolnego - właściciel, dzierżawca, użytkownik lub osoba mająca inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą. Płatności przysługują faktycznemu użytkownikowi, który rzeczywiście wykonuje wszelkie czynności niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa. Mogą nimi być działania organizacyjne, kierownicze, jak i osobiste zaangażowanie w bezpośrednim wykonywaniu pracy fizycznej w gospodarstwie. Prowadzenie działalności rolniczej nie musi polegać tylko na "własnoręcznym" prowadzeniu prac polowych, ale obejmuje również: swobodne decydowanie o tym, jakie rośliny uprawiać, jakich należy dokonywać zabiegów agrotechnicznych, zbieranie samodzielnie bądź przy udziale innych osób plonów, itp. Prowadzenie działalności rolniczej rozumiane jest jako dokonywanie nakładów i czerpanie ewentualnych korzyści.

grunty rolne - oznaczają użytki rolne obejmujące grunty orne, trwałe użytki zielone (trwałe łąki i trwałe pastwiska), uprawy trwałe oraz ogródki przydomowe.

trwałe użytki zielone - grunt wykorzystywany w sposób ciągły (przez przynajmniej pięć lat wstecz) do uprawy bylin paszowych, zarówno uprawnych (sianych), jak również zasianych naturalnie, niewłączony do systemu płodozmianu w gospodarstwie. Takie grunty można wykorzystywać jako tereny do wypasu lub kosić porastającą je roślinność na kiszonki lub siano lub wykorzystywać ją do produkcji energii odnawialnej.

zagajnik o krótkiej rotacji - powierzchnie obsadzone gatunkami drzew objętych kodem CN 0 602 90 41, kwalifikujące się tylko do jednolitej płatności obszarowej, na które składają się zdrewniałe uprawy wieloletnie, podkładki lub podstawy łodyg pozostające w ziemi po zbiorach, wraz z nowymi pędami wschodzącymi w następnej porze roku. Zagajniki o krótkiej rotacji stanowią jednolite gatunkowo uprawy drzew z rodzaju:
  • wierzba (Salix sp.), z wyjątkiem wierzby wykorzystywanej do wyplatania, których maksymalny cykl zbioru wynosi 6 lat
  • topola (Populus sp.), których maksymalny cykl zbioru wynosi 6 lat
  • brzoza (Betula sp.), których maksymalny cykl zbioru wynosi 8 lat uprawiane na gruntach rolnych, które były utrzymywane w dobrej kulturze rolnej na dzień 30 czerwca 2003 r.

maksymalny kwalifikowalny obszar (PEG) – wyznaczony dla każdej działki ewidencyjnej, obszar gruntów rolnych kwalifikujących się do przyznania płatności, swoim zakresem obejmujący: grunty orne, trwałe użytki zielone, plantacje trwałe, ogródki przydomowe oraz elementy krajobrazu podlegające zachowaniu; 

elementy krajobrazu podlegające zachowaniu
w obrębie działki rolnej:
  • drzewa będące pomnikami przyrody (objęte ochroną na podstawie przepisów o ochronie przyrody);
  • oczka wodne o łącznej  powierzchni mniejszej niż 100 m2 (w rozumieniu przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych);
  • rowy do 2 m szerokości;

normy - oznacza normy określone przez państwa członkowskie zgodnie z art. 6 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2009 oraz załącznikiem III do tego rozporządzenia, jak również zobowiązania w odniesieniu do trwałych użytków zielonych określonych w art. 6 ust. 2 tego rozporządzenia określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych norm;

wymóg – w kontekście wzajemnej zgodności oznacza indywidualny ustawowy wymóg dotyczący zarządzania wynikający z artykułów zawartych w określonych aktach prawnych wymienionych w załączniku II rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2009, różniący się istotą od innych wymogów zawartych w tym samym akcie, określony w obwieszczeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wykazu wymogów określonych w przepisach Unii Europejskiej z uwzględnieniem przepisów krajowych wdrażających te przepisy;

obszary wzajemnej zgodności - oznaczają różne obszary podlegające ustawowym wymogom zarządzania w rozumieniu art. 5 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2009 oraz zasady dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska, zgodnie z art. 6 rozporządzenia (WE) nr 73/2009.
 
Terminy składania wniosku i zmian do wniosku

Wnioski o przyznanie płatności na rok 2011, rolnicy mogą składać w biurach powiatowych ARiMR, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy oraz za pośrednictwem poczty, w terminie od dnia 15 marca do dnia 16 maja 2011 r. (ze względu na fakt, że ostatni dzień przewidziany na składanie wniosków o przyznanie płatności bez sankcji przypada w niedzielę).

Dopuszczalne jest złożenie wniosku w terminie 25 dni kalendarzowych po tym terminie, czyli do dnia 10 czerwca 2011 r., jednakże za każdy dzień roboczy opóźnienia należna rolnikowi płatność będzie pomniejszana o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia.  Termin na składanie wniosków nie podlega przywróceniu.
 
Zmiany do wniosku o przyznanie płatności bezpośredniej, płatności uzupełniającej i specjalnej płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych można składać do dnia 31 maja 2011 roku.  Zmiana do złożonego wniosku o przyznanie danej płatności, (schematu pomocowego) ma zastosowanie tylko do jednolitej płatności obszarowej, płatności uzupełniających, przejściowych płatności z tytułu owoców miękkich oraz specjalnej płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, i może polegać na:
  • dodaniu nowych działek ewidencyjnych i rolnych do uprzednio złożonego wniosku o przyznanie tej płatności,
  • dokonaniu zmian w dołączonych do wniosku dokumentach (oświadczenia, umowy, z wyłączeniem płatności cukrowej, płatności do pomidorów, płatności do krów i owiec),
  • zmianie, w tym zwiększeniu powierzchni zadeklarowanych działek rolnych.

Jeżeli, po złożeniu wniosku o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego na rok 2011, rolnik z własnej inicjatywy poinformuje kierownika biura powiatowego, że dane zawarte we wniosku o przyznanie są nieprawidłowe lub dane wykazane we wniosku zdezaktualizowały się od czasu jego złożenia, w tym również, jeżeli zgłosi na danej działce ewidencyjnej powierzchnie niezgłoszone do płatności (o ile nie został powiadomiony o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu oraz nie został poinformowany o nieprawidłowościach we wniosku), nie stosuje się pomniejszenia płatności.

Poinformowanie kierownika biura powiatowego dokonywane jest na formularzu wniosku z zaznaczeniem checkboxu "Zmiana wniosku". Taka zmiana nie może skutkować dodaniem nowych działek rolnych, zwiększeniem powierzchni zadeklarowanych działek rolnych, dodaniem krów lub owiec do płatności do krów i owiec oraz dodaniem umów do płatności cukrowej, dodaniem świadectw do płatności do pomidorów oraz dodaniem powierzchni uprawy chmielu do płatności uzupełniającej do powierzchni uprawy chmielu niezwiązanej z produkcją. Formularz "Zmiany do wniosku" powinien zostać wypełniony tylko w zakresie danych, które we wniosku są nieprawidłowe lub od czasu złożenia wniosku uległy dezaktualizacji. Ponadto rolnik składając "Zmianę do wniosku" wypełnia wszystkie dane osobowe oraz czytelnie podpisuje zmianę. Zmiany nie należy składać w odniesieniu do płatności do krów i owiec, jeżeli rolnik dokonał zgłoszenia wybycia zwierzęcia.
 
Dopuszczalne jest również złożenie zmiany do wniosku do dnia 10 czerwca 2011 r., jednak zmiana ta spowoduje zmniejszenie o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia kwoty płatności odnoszącej się do powierzchni działek, dla których dokonano zmian lub powierzchni działek dodanych.
 
Jeżeli przed ww. terminami ARiMR poinformowała rolnika o stwierdzonych nieprawidłowościach we wniosku lub, jeśli powiadomiła rolnika o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu i jeśli ta kontrola ujawni nieprawidłowości, zmiany do wniosku nie będą uwzględnione w odniesieniu do działek rolnych, w przypadku, których stwierdzono nieprawidłowości.
 
Siła wyższa i naturalne okoliczności

Rolnicy, w gospodarstwach, których wystąpiły nadzwyczajne okoliczności lub przypadki działania siły wyższej, którzy złożą wnioski o przyznanie płatności na rok 2011 w okresie od dnia 17 maja do dnia 10 czerwca 2011 r. nie będą mieli obniżanych kwot płatności (naliczanych sankcji) z tytułu złożenia wniosku po terminie, pod warunkiem, że na piśmie poinformują kierownika biura powiatowego ARiMR o wystąpieniu nadzwyczajnych okoliczności lub wystąpieniu siły wyższej, w terminie 10 dni roboczych od dnia, w którym rolnik lub upoważniona przez niego osoba są w stanie dokonać takiej czynności oraz dostarczyć dowód potwierdzający wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności.

Ponadto w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności, które mogą mieć wpływ na powierzchnię kwalifikującą się do przyznania płatności lub liczbę zwierząt kwalifikujących się do płatności do krów i owiec, lub rolnik nie mógł wypełnić swoich zobowiązań w zakresie przestrzegania norm i wymogów, rolnik powinien złożyć do kierownika biura powiatowego ARiMR pisemne oświadczenie o zaistniałych okolicznościach, w terminie 10 dni roboczych od dnia, w którym rolnik lub upoważniona przez niego osoba są w stanie dokonać takiej czynności oraz dostarczyć dowód potwierdzający wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności.

Przypadki działania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności, określone zostały w art. 31 ust. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2009 i obejmują:
  • śmierć rolnika,
  • długookresową niezdolność rolnika do pracy,
  • poważną klęskę żywiołową w znacznym stopniu dotykającą grunty rolne gospodarstwa,
  • wypadek powodujący zniszczenie w gospodarstwie budynków dla zwierząt gospodarskich,
  • epidemię dotykająca część lub cały inwentarz rolnika.

Dowodem potwierdzającym działanie siły wyższej lub wystąpienia wyjątkowych okoliczności może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dowodem mogą być dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych oraz oględziny.

Dowodami potwierdzającymi działanie siły wyższej lub wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności, w szczególności mogą być:
1.    odpis skrócony aktu zgonu rolnika;
2.    zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, wydane na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników;
3.    protokół oszacowania szkód w uprawach rolnych spowodowanych przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsuniecie się ziemi lub lawinę w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, sporządzony przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód;
4.    dokument potwierdzający wystąpienie szkody w uprawach rolnych, z którego wynika powierzchnia upraw, na których wystąpiła szkoda spowodowana przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, sporządzony przez zakład ubezpieczeń, z którym rolnik zawarł umowę ubezpieczenia upraw co najmniej od jednego z tych ryzyk;
5.    pisemne oświadczenia potwierdzające wystąpienie szkody w uprawach rolnych, spowodowanej przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, sporządzone zgodnie ze wzorem udostępnionym przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Biuletynie Informacji Publicznej Agencji przez dwóch świadków, którzy nie są domownikami rolnika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników - w przypadku gdy komisja, powoływana przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód, o  której mowa w przepisach w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, nie została powołana oraz uprawy nie zostały objęte umową ubezpieczenia;
6.    zaświadczenie o wystąpieniu pożaru - w przypadku szkód w uprawach lub płodach rolnych spowodowanych pożarem - wydane przez właściwego ze względu na miejsce wystąpienia zdarzenia komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej, w przypadku gdy w zdarzeniu tym uczestniczyły jednostki ochrony przeciwpożarowej;
7.    protokół oględzin lub ostatecznego szacowania szkody w uprawach i płodach rolnych wyrządzonych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny, sporządzony przez upoważnionego przedstawiciela dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego lub inne podmioty uprawnione do szacowania szkód łowieckich na podstawie przepisów prawa łowieckiego;
8.    pisemne oświadczenie rolnika o położeniu gospodarstwa rolnego na obszarze, na którym został wprowadzony stan klęski żywiołowej na podstawie przepisów o stanie klęski żywiołowej;
9.    decyzja właściwego wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, wydana na podstawie przepisów o ochronie roślin, nakazująca zniszczenie roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów w przypadku wystąpienia lub podejrzenia wystąpienia organizmów kwarantannowych;
10.    decyzja właściwego organu nadzoru budowlanego, wydana na podstawie przepisów prawa budowlanego, określająca zakres i termin wykonania niezbędnych robót w celu uporządkowania terenu katastrofy i zabezpieczenia budynku służącego gospodarce rolnej do czasu wykonania robót doprowadzających budynek do stanu właściwego;
11.    decyzja właściwego powiatowego lekarza weterynarii, wydana na podstawie przepisów o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, nakazująca zabicie lub ubój zwierząt chorych lub zakażonych, podejrzanych o zakażenie lub o chorobę albo zwierząt z gatunków wrażliwych na daną chorobę zakaźną zwierząt;
12.    odpis postanowienia sądu o zastosowaniu albo przedłużeniu tymczasowego aresztowania;
13.    wezwanie sadu do odbycia kary pozbawienia wolności albo aresztu;
14.    pisemne oświadczenie rolnika o padnięciu zwierzęcia oraz o zgłoszeniu tego faktu zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt;
15.    pisemne oświadczenie o wystąpieniu powodzi sporządzone przez rolnika, i potwierdzone przez dwóch świadków nie będących domownikami rolnika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników;
16.    protokół oględzin i oszacowania szkód wyrządzonych przez:
  • żubry – w uprawach rolnych,
  • wilki i rysie – w pogłowiu zwierząt gospodarskich,
  • niedźwiedzie – w pogłowiu zwierząt gospodarskich  oraz w uprawach rolnych,
  • bobry – w gospodarstwie rolnym,
sporządzony przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska, a na obszarze parku narodowego przez dyrektora tego parku, zgodnie z przepisami art. 126 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880, ze zm.)
 
Kierownik biura powiatowego ARiMR jest właściwy w sprawach uznania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności. Uznanie danego przypadku za działanie siły wyższej lub wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności albo odmowa takiego uznania następuje w decyzji w sprawie przyznania płatności obszarowych.

Rolnikowi, który nie poinformuje kierownika biura powiatowego ARiMR i nie dołączy dowodów potwierdzających wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności lub siły wyżej będzie pomniejszona kwota płatności (naliczone sankcje) z tytułu złożenia wniosku po terminie, lub zostaną nałożone sankcje z tytułu przedeklarowania powierzchni lub będą zastosowane obniżki z tytułu niespełnienia norm lub wymogów wzajemnej zgodności.

Ogólne zasady wypłaty płatności

Wysokość jednolitej płatności obszarowej, przejściowych płatności z tytułu owoców miękkich, płatności uzupełniającej, specjalnej płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych (zwanych płatnościami obszarowymi), w danym roku kalendarzowym ustala się jako iloczyn deklarowanej przez rolnika powierzchni kwalifikującej się do objęcia płatnościami obszarowymi i stawek płatności za 1 ha tej powierzchni, po uwzględnieniu zmniejszeń lub wykluczeń wynikających ze stwierdzonych nieprawidłowości oraz niezgodności.

Wysokość płatności do krów i owiec w danym roku kalendarzowym ustala się jako iloczyn liczby zwierząt danego gatunku kwalifikujących się do płatności i stawki tej płatności na 1 sztukę danego gatunku zwierząt, po uwzględnieniu zmniejszeń lub wykluczeń wynikających ze stwierdzonych nieprawidłowości lub niezgodności.

Wysokość płatności cukrowej w danym roku kalendarzowym ustala się jako iloczyn ilości buraków cukrowych objętych umowami dostawy na rok gospodarczy 2006/2007, przeznaczonych do wyprodukowania cukru kwotowego i stawki tej płatności na 1 tonę buraków cukrowych, po uwzględnieniu zmniejszeń lub wykluczeń wynikających ze stwierdzonych nieprawidłowości oraz niezgodności.

Wysokość płatności do pomidorów w danym roku kalendarzowym ustala się jako iloczyn masy netto pomidorów dostarczonych w roku gospodarczym 2006/2007 dopuszczonych do przetworzenia i stawki płatności na 1 tonę pomidorów, po uwzględnieniu zmniejszeń lub wykluczeń wynikających ze stwierdzonych nieprawidłowości oraz niezgodności.

Każda z płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego za dany rok kalendarzowy może być przyznana tylko raz.

Płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego są przyznawane w drodze decyzji administracyjnej przez kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę rolnika. W decyzji w sprawie przyznania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego określa się również zmniejszenia i wykluczenia płatności, w tym także określa się wysokość sankcji wieloletnich, które będą podlegały odliczeniu w kolejnych latach.

W przypadku płatności do pomidorów w decyzji określa się ilość pomidorów, do której rolnikowi przysługuje ta płatność na podstawie świadectw dostawy pomidorów dopuszczonych do przetworzenia w roku gospodarczym 2006/2007, będących w posiadaniu ARiMR.

W szczególności, w decyzji rolnik jest informowany o zastosowanych pomniejszeniach kwoty płatności, wynikających z przedeklarowania powierzchni, złożenia wniosku po wyznaczonym terminie, braku zadeklarowania wszystkich gruntów rolnych w gospodarstwie, braku przestrzegania norm i wymogów oraz o kwocie sankcji wieloletnich, podlegającej odliczeniu z wszelkich płatności wypłacanych rolnikowi z płatności realizowanych przez ARiMR, pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji i Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ciągu kolejnych trzech lat kalendarzowych, następujących po roku kalendarzowym, w którym dokonano takiego ustalenia.

Decyzje w sprawie płatności wydawane są od dnia określenia stawek płatności z zastosowaniem kursu euro Europejskiego Banku Centralnego na dzień 30 września 2011 r., do dnia 1 marca roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek. W przypadku niezałatwienia sprawy we wskazanym terminie, Agencja zawiadamia rolnika o tym fakcie, podając przyczyny zwłoki i wskazując nowy termin załatwienia sprawy.

Od decyzji w sprawie przyznania płatności rolnikowi przysługuje odwołanie do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR. Odwołanie od decyzji w sprawie przyznania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego rozpatruje się w terminie dwóch miesięcy od dnia otrzymania odwołania. Odwołanie od decyzji w sprawie przyznania płatności nie wstrzymuje jej wykonania.

ARiMR dokonuje płatności w okresie od dnia 1 grudnia do dnia 30 czerwca roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności.
 
 
Zobacz także:
 
 
Źródło: ARiMR

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com