shiuz.gifW odpowiedzi na pisma kierowane do Ministra Skarbu Państwa lub przekazywane do wiadomości resortu skarbu dotyczące procesu prywatyzacji spółek inseminacyjnych na warunkach określonych w "Koncepcji prywatyzacji spółek rolno-spożywczych", a w szczególności formy zapłaty za udziały prywatyzowanych spółek i terminu składania wniosków na nabycie udziałów w/w spółek, Podsekretarz Stanu MSP Adam Leszkiewicz w piśmie do Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 12 listopada br. przedstawił stanowisko wyjaśniające, które zamieszczamy poniżej.

 

Zgodnie z postanowieniami pkt V ust. 2 Ogłoszenia Ministra Skarbu Państwa zapraszającego uprawnionych do udziału w procesie prywatyzacji spółek inseminacyjnych, które zostało opublikowane w dzienniku ogólnopolskim „Rzeczpospolita" w dniu 9 sierpnia 2010 roku, nie istnieje możliwość rozłożenia na raty ceny zbycia udziałów poszczególnych Spółek. Minister Skarbu Państwa podejmując decyzję o jednorazowej płatności za udziały spółek inseminacyjnych kierował się tym, iż zaoferowanych do sprzedaży producentom rolnym w trybie „Koncepcji prywatyzacji spółek rolno-spożywczych" zostało łącznie 1.192.840 udziałów, które może nabyć łącznie ponad 409.000 uprawnionych. Zatem na jednego uprawnionego przypada statystycznie 2,9 udziału. Średnia cena I udziału to około 86,00 zł, czyli około 250 zł za przysługujący statystyczny pakiet na 1 uprawnionego. W przypadku znaczącego zainteresowania producentów rolnych udziałem w prywatyzacji cena zapłaty za udziały nie przekroczy kilkuset złotych. Umożliwianie płatności ratalnej w przypadku tak niskich kwot oraz przeprowadzenie koniecznej procedury zabezpieczenia płatności ratalnej nie znajduje uzasadnienia. Powyższa sprawa była przedmiotem szczegółowych wyjaśnień w korespondencji kierowanej przez Ministra Skarbu Państwa do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak również w mediach ogólnopolskich przez przedstawicieli MSP.

Jednocześnie resort skarbu informuje, iż występując naprzeciw kierowanym do Ministra Skarbu Państwa postulatom odnoszącym się do wydłużenia terminu zapisów na udziały przez uprawnionych zdefiniowanych w „Koncepcji prywatyzacji spółek rolno-spożywczych" została podjęta kolejna decyzja o wydłużeniu terminu zapisów na udziały, które zakończą się w dniu 30 listopada 2010 roku. Ponadto, w przypadku braku możliwości zbycia wszystkich udziałów uprawnionym - tj. producentom rolnym, pracownikom prywatyzowanych spółek i inseminatorom - zostaną one zaproponowane do nabycia związkom producentów rolnych, w tym: grupom producenckim, zrzeszeniom producentów rolnych, spółdzielniom producentów rolnych, związkom zrzeszeń i spółdzielni. W tym przypadku również został wydłużony termin na podjęcie decyzji przez ww. związki co do udziału w prywatyzacji shiuz-ów z dwóch do czterech tygodni. Jednocześnie podkreślenia wymaga fakt, że w przypadku niektórych spółek inseminacyjnych zainteresowanie udziałem w prywatyzacji ze strony producentów rolnych jest tak duże. iż oceniając po liczbie złożonych wniosków, pakiet udziałów Skarbu Państwa w tych spółkach zostanie zbyty w pierwszym etapie ich prywatyzacji.

Dodatkowo MSP wskazuje, iż 12 października 2010 roku Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w którym przewiduje się m.in. wprowadzenie możliwości udzielania kredytów preferencyjnych dla producentów rolnych na sfinansowanie nabycia udziałów lub akcji spółek prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa produktów rolnych lub rybnych oraz udziałów jednoosobowych spółek Skarbu Państwa prowadzących działalność w zakresie sztucznego unasieniania zwierząt oraz gwarancji i poręczeń spłaty tych kredytów.

Jak wynika z powyższego, wszelkie działania Skarbu Państwa podejmowane dotychczas w ramach procesu prywatyzacji służą realizacji nadrzędnego celu koncepcji zbycia udziałów spółek inseminacyjnych, tj. utrzymania w rękach producentów rolnych nadzoru i zapewnienia dalszego rozwoju polskiej szkoły hodowli. Jak pokazuje ilość wniosków na nabycie udziałów, złożonych dotychczas przez uprawnionych, można sądzić, iż realizacja zbycia udziałów zgodnie z „Koncepcją prywatyzacji spółek rolno-spożywczych" zakończy się powodzeniem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com