powodz1.jpg29 września br. na wniosek Rad Powiatowych Mazowieckiej Izby Rolniczej, Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne podjecie działań w sprawie nowelizacji Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 września 2010 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013.
W ramach tego działania pomoc przeznaczona jest na inwestycje związane z przywracaniem potencjału produkcji rolnej w gospodarstwach rolnych, w których wystąpiły szkody w wyniku działania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych tj. powódź, obsuwiska ziemi i podtopienia. § 4 ust 1 określa, że do otrzymania pomocy uprawnieni są producenci rolni (osoby fizyczne, osoby prawne, spółki osobowe w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, wspólnicy spółki cywilnej), będący posiadaczami gospodarstw, w których powstały szkody w wyniku działania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Pomoc przyznaje się, jeżeli: wysokość szkód spowodowanych w gospodarstwie, oszacowanych przez komisję, powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkody, wynosi:
  • w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich lub rybach średnio powyżej 30 % średniej rocznej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej produkcji w gospodarstwie rolnym oraz
  • w budynkach, budowlach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach lub plantacjach wieloletnich, lub stadach podstawowych zwierząt gospodarskich, nie mniej niż 10 000 zł.
Zarząd KRIR wniósł o zmianę zapisu tego paragrafu poprzez zastąpienie w ppkt-cie a) ostatniego wyrazu „oraz” wyrazem „lub”. W ten sposób pomoc będą mogli uzyskać zarówno rolnicy, u których wysokość szkód spowodowanych w gospodarstwie, oszacowanych przez komisję, powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkody, wynosi: w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich lub rybach średnio powyżej 30 % średniej rocznej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda jak i Ci rolnicy, u których powstała szkoda tylko w budynkach, budowlach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach lub plantacjach wieloletnich, lub stadach podstawowych zwierząt gospodarskich, nie mniej niż 10 000 zł.

Zarząd KRIR zwrócił również uwagę, że w tegorocznej powodzi ucierpieli również ci rolnicy, którzy mają grunty rolne czy sady i plantacje wieloletnie w innych miejscu niż miejsce zamieszkania i nie mogą spełnić warunku łącznego występowania szkód w uprawach i budynkach. Rolnicy ci utracili np. 90 % swoich zasiewów czy nasadzeń a nie ponieśli straty w budynkach i budowlach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, ponieważ te są w miejscowości do której fala powodziowa nie dotarła.

Często też komisje szacujące straty orzucały ostatnią stronę protokołu, gdzie wpisywane miały być straty w budynkach i maszynach, szacując tylko straty w uprawach. W związku z tym, rolnicy nie mogą składać wniosków w ramach w/w działania ponieważ mają niekompletne protokoły oszacowania strat.  Na przykład w województwie mazowieckim z gminy Słubice żaden rolnik nie kwalifikuje się, aby przystąpić jako beneficjent w/w programów pomocy.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com