xv_pos_krir_03.jpg28 września br. w Warszawie miało miejsce XV Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych III kadencji. Wydarzenie, oprócz stałych punktów statutowych związanych z funkcjonowaniem samorządu rolniczego, było okazją do bezpośredniej debaty członków KRIR na temat bieżących problemów sektora rolnego z zaproszonymi gośćmi, wśród których znalazł się Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Artur Ławniczak, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Tomasz Nawrocki, a także Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Henryk Smolarz.

 

 

Wśród podejmowanych przez prezesów i delegatów wojewódzkich izb rolniczych tematów znalazła się kwestia pomocy poszkodowanym przez tegoroczną powódź producentom rolnym. Przedstawiciele KRIR wskazywali m.in. na konieczność komisyjnego oszacowania szkód w maszynach rolniczych i budynkach inwentarskich w zalanych gospodarstwach z uwagi na fakt, iż częstokrotnie prace Komisji zaraz po zejściu wód powodziowych ograniczone były do określenia stopnia zniszczeń w uprawach polowych i budynkach mieszkalnych. Wielu delegatów przedstawiło również trudną sytuację rolników zamieszkałych w regionach nie dotkniętych klęską powodzi, którzy jednakże również  doznali strat w swojej produkcji spowodowanych deszczami nawalnymi, których skutki nie zostały ujęte w programie pomocowym. W tym kontekście po raz kolejny już postulowano o przeprowadzenie nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, która pozwoliłaby na faktyczne umożliwienie producentom rolnym zawieranie polis ubezpieczeniowych. Obecnie bowiem firmy ubezpieczeniowe często nie są zainteresowane zwieraniem umów dyktując stawki, na które rolnicy, nawet z 50% dopłatą z budżetu krajowego, nie są w stanie sobie pozwolić. Problem ten dotyczy w szczególności producentów gospodarujących właśnie na terenach narażonych na występowanie klęsk żywiołowych i zjawisk ekstremalnych.

xv_pos_krir_01.jpg xv_pos_krir_02.jpg xv_pos_krir_06.jpg xv_pos_krir_04.jpg xv_pos_krir_06.jpg

Obecność na posiedzeniu KRIR Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych Tomasza Nawrockiego stworzyła okazję do omówienia spraw związanych z gospodarką gruntami z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Przedstawiciele samorządu rolniczego wskazywali m.in. na problematyczną zdaniem niektórych kwestię szacowania wartości nieruchomości rolnych przeznaczonych do sprzedaży, krytyce poddane zostały również ostatnie decyzje Rady Nadzorczej ANR dotyczące skrócenia do 14 dni terminu opiniowania przez wojewódzkie izby rolnicze sprzedaży gruntów powyżej 100 ha.

Innym poruszonym podczas posiedzenia tematem było dotychczasowe funkcjonowanie Funduszy Promocji produktów rolno-spożywczych. Głos w tej sprawie zabierali przede wszystkim członkowie Komisji Zarządzających funduszami z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych, zdaniem których istnieje konieczność nałożenia obowiązku naliczania opłat na rzecz poszczególnych funduszy promocji od przetwarzanych w kraju importowanych surowców rolnych. Obecnie bowiem wpłaty takie dotyczą jedynie płodów rolnych wyprodukowanych przez polskich rolników, jednakże strategie promocyjne mają za zadanie zwiększenie popytu na końcowe produkty przetworzone, których produkcja odbywa się częstokrotnie również z udziałem importu.

Ponadto, posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych było okazją do szczegółowego przedstawienia działalności  Zarządu KRIR w okresie ostatnich 3 miesięcy tj. od XIII Posiedzenia, a także oficjalnego zatwierdzenia w drodze stosownych uchwał porozumienia o współpracy zawartego przez Zarząd ze Związkiem Rzemiosła Polskiego, a także wielostronnego porozumienia pomiędzy KRIR, Ministrem Środowiska, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe w sprawie wspólnych działań na rzecz powstania zrzeszeń leśnych, pomocy już istniejącym zrzeszeniom leśnym oraz przy powołaniu Krajowego Związku Zrzeszeń.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com