nfoigw.jpegOdpowiedź Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wniosek wystosowany przez Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w dn. 29 czerwca br. w sprawie możliwości przeznaczenia środków finansowych NFOŚiGW na rekultywację terenów powodziowych poprzez wapnowanie gleb. NFOŚiGW poinformował o złożoności tej problematyki i o fakcie, że w przypadku utraty wartości użytkowej gruntów i niemożności ustalenia osoby odpowiedzialnej przepisy dopuszczają możliwość finansowania zadań naprawczych z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych.

 

 

 

 

W związku z wnioskiem o włączenie wapnowania gleb do zadań priorytetowych, realizowanych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, NFOŚiGW poinformował, o złożoności tej problematyki, a w szczególności kwestii związanych z ochroną gruntów rolnych i leśnych. W rozumieniu przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych nawet grunty o dużym zakwaszeniu nie są gruntami zdegradowanymi. Stąd też zmniejszenie ich zakwaszenia poprzez wapnowanie nie jest rekultywacją. W przypadku utraty wartości użytkowej gruntów i niemożności ustalenia osoby odpowiedzialnej, przepisy dopuszczają możliwość finansowania zadań naprawczych z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Ważną kwestią jest również rozstrzygnięcie czy nawożenie gleb wapnem nie wejdzie w konflikt z regulacjami dotyczącymi pomocy publicznej. Departament Finansów w MRiRW poinformował, że udzielenie pomocy rolnikom m.in. na zakup wapna i wapnowania gleb stanowi taką pomoc. Wytyczne Wspólnoty w sprawie pomocy państwa w sektorze rolnym i leśnym na lata 2007 - 2013 nie przewidują udzielenia pomocy w przedmiotowym zakresie.
Przed ustanowieniem programu priorytetowego umożliwiającego finansowania przedmiotowego zadania NFOŚiGW musi m.in. określić:

  • podstawy prawne dofinansowania w tym, kwestie pomocy publicznej,
  • cel programu, jak i jego beneficjentów,
  • szczegółowe kryteria wyboru przedsięwzięć i procedurę ich wyboru,
  • wskaźniki osiągnięcia celu,
  • koszty kwalifikowane,
  • budżet.

Tym samym przed przedstawieniem programu priorytetowego NFOŚiGW związanego z tzw. wapnowaniem gleb, zasadne jest powtórne przeanalizowanie przez Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi kwestii wskazanych powyżej.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com