powodz1.jpgW związku z przyjętą przez Radę Ministrów uchwałą w dniu 1 czerwca 2010 roku w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rodzin rolniczych, w których gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody spowodowane przez powódź, obsunięcie się ziemi lub huragan w 2010 r., 3 sierpnia br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przedstawił resortowi rolnictwa swoje uwagi do programu, którego celem miało być uruchomienie pomocy dla rodzin rolniczych umożliwiającej pokonanie przejściowych trudności finansowych spowodowanych przez powódź, obsunięcia się ziemi lub huragan, zgodnie z art. 11 rozporządzenia (WE) nr 1857/2006.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił uwagę na kilka elementów, która w jego ocenie powinna natychmiast zostać zmieniona.

  • Gwarancje udzielone przez ARiMR dla rolników oraz producentów starających się o kredyty klęskowe muszą być autentyczną gwarancją honorowaną przez bank, a nie jak do tej pory jedynie  zapisem w ustawie ARiMR.
  • Należy zrezygnować przy ubieganiu się o kredyt klęskowy dla rolników i podmiotów, które zostały poszkodowane w czasie powodzi z zaświadczeń o niezaleganiu z podatkami przy ubieganiu się o kredyty klęskowe, ponieważ ci sami rolnicy oraz firmy w tym samym czasie ubiegają się o zwolnienia podatkowe ( jedno drugiemu zaprzecza).
  • Należy jak najszybciej realizować pomoc socjalną oraz inwestycyjną  ( do 20 tys. zł). Bardzo często występują bariery administracyjno – organizacyjne.
  • Pomoc inwestycyjną powyżej 20 tys. zł. Należy powtórnie rozważyć na co ta pomoc może być udzielona. Zdaniem Zarządu KRIR oprócz materiałów budowlanych powinna być rozszerzona na możliwość zakupu wyposażenia budynków.
  • Jednoznacznie przyjąć, że za wycenę rzeczoznawcy płaci państwo (dotyczy to przede wszystkim budynków inwentarskich).
  • Uruchomić jak najszybciej w ramach PROW 2007-2013 działanie „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonej w wyniku klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych”. Uruchomienie tego programu jest najbardziej zasadne, jednak w naszej ocenie późny termin realizacji może nie zaspokoić oczekiwań beneficjentów  tego działania.
  • Uruchomienie jak najszybciej pomocy rzeczowej w postaci zboża z rezerw państwa dla każdego poszkodowanego.
Zdaniem Zarządu KRIR wprowadzanie i udoskonalanie tych instrumentów w całości wpisuje się w politykę państwa deklarowaną przez wszystkie czynniki decyzyjne w państwie odnośnie szybkiej i skutecznej pomocy dla rolników poszkodowanych przez tegoroczną powódź oraz suszę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com