eurobarometr.jpgObywatele europejscy w dużym stopniu wspierają nowe cele polityki rolnej prowadzonej na poziomie Unii Europejskiej i większość z nich opowiada się za utrzymaniem jej dotychczasowego budżetu. Jest to jedna z najważniejszych konkluzji wynikająca z rezultatów badania postawy ludności UE wobec Wspólnej Polityki Rolnej przeprowadzonego pod koniec ubiegłego roku. Podobnie jak w dwa podobne badania z 2006 i 2007 roku, tak i najnowsze sonda potwierdza, że główne zasady i cele WPR są akceptowane przez większość społeczeństwa Unii Europejskiej.

 

Zgodnie z uzyskanymi wynikami zdecydowana większość obywateli Unii Europejskiej uważa, że rolnictwo i środowisko rolne należą do kluczowych kwestii dla przyszłości Europy (średnio 90% - od 96% w Grecji do 80% w Wielkiej Brytanii). Europejska opinia publiczna jest również w dużym stopniu pozytywnie ustosunkowana dla nowych celów WPR, które

  • mają pomóc rolnikom sprostać  wyzwaniom związanym ze zmianami klimatu,
  • wspierać większe zorientowane rolnictwa na rynek,
  • mają zapewnić bardziej sprawiedliwą dystrybucję wsparcia wśród rolników oraz aby pomoc ta uzależniona była od zgodności produkcji z normami ochrony środowiska,
  • pozwolą na zachowanie terenów wiejskich,
  • wspomogą i przyspieszą rozwój obszarów wiejskich.

Według opinii publicznej polityka rolna UE powinna:

  • zapewniać jakość i bezpieczeństwo produktów rolnych,
  • zapewnić godne warunki życia rolników,
  • zapewniać rozsądne ceny dla konsumentów,
  • wspomagać ochronę środowiska,
  • sprostać wyzwaniom zmian klimatycznych.

Wsparcie dla polityki rolnej towarzyszy ogólnej generalnej preferencji  dla prowadzenia każdej z polityk na poziomie ogólnoeuropejskim.  Biorąc pod uwagę poszczególne elementy WPR - czy jest to ochrona środowiska,  wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi, bezpieczeństwo dostaw żywności i zapewnienie jakości, cz też zapewnienie godnego poziomu życia rolników, zdaniem większości obywateli UE wszystkie te kwestie powinny być rozpatrywane na poziomie europejskim.

Ankieta stanowiąca podstawę badania zawierała również serię nowych pytań na temat rolnictwa i zmian klimatycznych. W tym zakresie:

  • prawie połowa respondentów (46%) uważa, że rolnictwo ma już znaczący wkład w walkę ze zmianami klimatu,
  • zdecydowana większość (82%) zgadza się, że UE musi pomóc rolnikom, aby zmienić sposób ich pracy w celu zwalczania zmian klimatycznych,
  • podobny odsetek respondentów (77%) uważa, że rolnictwo jest bardzo narażone na zmiany klimatyczne w ciągu najbliższych kilku lat,
  • dwie trzecie (61%) nie wierzy, że rolnictwo jest jednym z głównych przyczyn zmian klimatycznych.

Uznanie fundamentalnej roli rolnictwa w Europie wyjaśnia wysoki poziom poparcia wśród ankietowanych za utrzymaniem dopłat dla rolników (83%).  Zdecydowana większość respondentów (66%) uważa również obecny budżet WPR za odpowiedni bądź niewystarczający, natomiast jedynie 17% respondentów wyraża opinię, że jest on zbyt wysoki.

Patrząc w przyszłość, 70% społeczeństwa uważa, że pomoc finansowa dla rolników w Unii Europejskiej w ciągu najbliższych dziesięciu lat powinna zwiększyć lub pozostać  na tym samym poziomie. Dodatkowo, odsetek osób, które uważają, że budżet polityki rolnej powinien zostać zwiększony rośnie w ciągu 3 ostatnich lat.

Niniejsze wyniki należy rozpatrywać równolegle do standardowego badania Eurobarometru przeprowadzonego na przełomie października i  listopadzie 2009 roku, w którym Europejczycy stawiają wsparcie dla rolnictwa jako jedne z trzech priorytetów dla pobudzenia trwałego wzrostu.

Analiza została przeprowadzona pomiędzy 13 listopada i 9 grudnia 2009 roku przez TNS Opinion na zlecenie Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Komisji Europejskiej przy użyciu tradycyjnej metody Eurobarometru tj. przeprowadzeniu tysięcy indywidualnych wywiadów w każdym z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej.

źródło: Europa.eu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com