biodiesel.jpgMinisterstwo Gospodarki podjęło prace nad nowelizacją ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 roku o biokomponentach i biopaliwach. W związku z powyższym zainicjowane zostały jednocześnie prace nad wypracowaniem propozycji zmian Wieloletniego Programu promocji biopaliw lub innych paliw odnawialnych na lata 2008-2014. 7 lipca br. Departament Energetyki resortu gospodarki zorganizował spotkanie konsultacyjne z zainteresowanymi podmiotami i organizacjami, wśród których znalazła się Krajowa Rada Izb Rolniczych.

 


Przedmiotem szczegółowej dyskusji był wypracowany podczas wcześniejszych międzyresortowych konsultacji zakres zmian, jakie powinny zostać wprowadzone w obecnie obowiązującym programie tj.:

  • Rozszerzenie Programu do roku 2020.
  • Aktualizacja przepisów programu i opracowanie harmonogramu wdrażania działań
  • Skorzystanie z doświadczeń innych państw UE w dziedzinie badań wpływu biopaliw na silniki samochodowe i zanieczyszczeń komunikacyjnych na zdrowie ludzi.
  • Usunięcie z Programu zapisu o ustanowieniu stref dla ekologicznego transportu w uzdrowiskach.
  • Przepisy Programu preferują w zamówieniach publicznych jedynie biopaliwa, co jest niezgodne z zasadami konkurencji.
  • Strefy ekologicznego transportu i opłaty za parkowanie    
  • Wprowadzenie wsparcia dla złomowania pojazdów na paliwa tradycyjne i zakupu pojazdów przystosowanych do spalania biopaliw oraz korzystania z ulgi w VAT przy v zakupie pojazdu przystosowanego do spalania biopaliw.
  • Wprowadzenie zmian w przepisach o podatku akcyzowym,
  • Utrzymanie odliczenia w podatku dochodowym dla osób prawnych i rozszerzenie go odliczenie w podatku dochodowym od osób fizycznych. 
  • Wprowadzenie zapisów o stosowaniu wsparcia dla działań proekologicznych w ramach pomocy de minimis.
  • Wprowadzenia mechanizmu podobnego do certyfikatów w energetyce zawodowej, w celu poprawy opłacalności krajowej produkcji biomasy i zapewnienie wykorzystania krajowego potencjału surowcowego i wytwórczego.

Zarząd KRIR już wcześniej zgłaszał uwagi do propozycji zmian Wieloletniego programu promocji biopaliw lub innych paliw odnawialnych przygotowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które były przedmiotem obrad „Okrągłego stołu rolniczego” 14 kwietnia br. Podczas spotkania w Ministerstwie Gospodarki, przy omawianiu kwestii kontynuacji ulg w podatku akcyzowym za stosowanie biokomponentów, obecny na spotkaniu przedstawiciel KRIR ponownie poruszył postulowaną już wcześniej przez samorząd rolniczy na różnych forach potrzebę wypracowania takich rozwiązań w tym zakresie, które w sposób bezpośredni korespondowałyby nie tylko z interesami branży paliwowej, lecz także uwzględniały potrzebę pełnego wykorzystania i rozwoju krajowej bazy surowcowej dla produkcji biopaliw, o czym również jest mowa w Wieloletnim programie promocji. Obecnie bowiem stosowane ulgi dotyczą zarówno polskiej i unijnej produkcji biokomponentów, jak również mają zastosowanie w przypadku surowców importowanych z krajów trzecich.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com