lubuska.jpg23 czerwca br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, przekazując Komunikat Lubuskiego Forum Rolniczego dotyczący obrotu gruntami rolnymi, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem  o ustosunkowanie się do przedstawionych w Komunikacie problemów. Zdaniem Zarządu KRIR przyśpieszenie ścieżki prywatyzacji małych powierzchniowo gruntów rolnych oraz wyjaśnienie zasad ustalania nowych czynszów dzierżawnych na grunty jest bardzo ważne dla rolników, jako uczestników  procesu dzierżawy i zakupu gruntów. Dlatego też, zasadnym wydaje się dokładne wyjaśnienie zawartych w przedmiotowym Komunikacie zagadnień. Poniżej przedstawiamy treść przedmiotowego Komunikatu.
Komunikat
Lubuskiego Forum Rolniczego z dnia 25 maja 2010r.


Lubuskie Forum Rolnicze, będące wyrazicielem woli rolniczych związków i organizacji Województwa Lubuskiego wyraża swoje zaniepokojenie sposobem obrotu gruntów rolnych w  naszym województwie. Rolnicy, którzy zgłaszali w ostatnim okresie coraz większe problemy w dzierżawie i zakupie gruntów rolnych wskazują na oderwane od rzeczywistości wyceny nieruchomości dla „pierwokupów" wieloletnich dzierżaw i brak dalekosiężnych planów zagospodarowania ziemi. Mimo umiarkowanego popytu na ziemię rolniczą oraz dużą ilość ziemi odłogowanej następuje wzrost cen w szacunkach ANR, który jest raczej wynikiem cen gruntów inwestycyjnych a powoduje jednak znaczny wzrost cen transakcyjnych i poziomu czynszów za dzierżawę uzyskiwanych przez ANR, dzięki czemu instytucja ta wykonuje tzw. finansowy plan sprzedaży bez wykonania planu sprzedaży areału. Lubuscy rolnicy są zaniepokojeni, gdyż czynsz dzierżawny słabej lubuskiej ziemi dorównuje czynszowi dobrej ziemi w województwie mazowieckim i lubelskim a nawet przewyższa dwukrotnie czynsz dzierżawny ziemi z woj. łódzkiego.

Powinna zostać zintensyfikowana i przyśpieszona ścieżka prywatyzacji małych powierzchniowo gruntów rolnych, w tym działek przylegających do gruntów rolników. Należy stosować wycenę opartą na wskaźniku naturalnym tj. ceny żyta, dokonywanej przez pracowników Agencji, przez co zmniejszy się koszty transakcji i przyśpieszy proces prywatyzacji. Większość z tych działek nie ma dróg dojazdowych, a wyznaczanie służebności podniosłoby koszty. Nasza propozycja pozwala w szybkim czasie nabyć ziemię rolniczą producentom rolnym, obniżyć koszty ANR oraz zmniejszyć ilość umów dzierżawnych, np. z danych OT ANR w Zielonej Górze wynika, iż obsługa ponad 6,5 tys. umów drobnych dzierżaw w naszym województwie o pow. do 5 ha ( śr. ok. 1,30 ha), co daje łącznie ponad 10 tys. ha gruntów, stanowi znaczny koszt obsługi dla Agencji Nieruchomości Rolnej, przewyższający uzyskiwane wpływy do budżetu. Dlatego proponujemy stworzenie możliwości szybkiego rozdysponowania w formie szybkiej ścieżki prywatyzacji działek przylegających z obecnego zasobu gruntów.

Kolejnym problemem jaki uwypuklił się w ostatnim czasie jest sprawa proponowania rolnikom, wieloletnim dzierżawcom gruntów rolnych, podjęcie nowych wyższych zobowiązań wg nowych wytycznych prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych. Ustalenie nowych wysokości czynszów dzierżawnych na grunty przewyższa dotychczasowe nawet o 400 %! Mimo, iż w wieloletnich umowach dzierżaw rolników istnieją zapisy o dopuszczalnym podwyższeniu czynszu o wielkość nie więcej niż 25% po upływie każdych 10 lat dzierżawy.

Tak istotne zmiany w naliczeniu czynszu, bez analizy istotnych czynników ekonomicznej opłacalności produkcji rolnej bieżącego okresu zagrażają dalszemu bytowi towarowych gospodarstw rolnych działających w oparciu o dzierżawę ziemi z Zasobów Własności Rolnej Skarbu Państwa, które będąc efektywnymi przedsiębiorstwami rolnymi próbują konkurować z rolnictwem europejskim.

Wydzierżawiając kilkanaście lat temu ziemię Skarbu Państwa rolnicy czynili to w dobrej wierze. Przez lata ponosili ogromne nakłady na poprawę jej żyzności i kultury, inwestowali w gospodarstwa, wierząc w zapewnienia, że dzierżawa będzie podstawą i trwałą formą użytkowania ziemi.

Ponadto rolnicy podejmują wieloletnie zobowiązania rolnośrodowiskowe czy ONW i w trakcie trwania tych obowiązkowych przez 5 lat programów z dofinansowaniem unijnym - ANR wydaje zgodę pod warunkiem znacznego podniesienia czynszów dzierżawnych.

Uważamy, że takie działania są niedopuszczalne, rzutuje to negatywnie nie tylko na przyszłość gospodarstw, ale i na perspektywy obszarów wiejskich w szerszym pojęciu oraz podważa zaufanie społeczne do Państwa.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com