mrirw.jpgW dniu 18 czerwca br. w siedzibie resortu rolnictwa w Warszawie odbyło się spotkanie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego z przedstawicielami rolniczych związków zawodowych, związków branżowych i samorządu rolniczego. Ponadto w spotkaniu udział wzięli dyrektorzy departamentów merytorycznych MRiRW oraz zaproszeni goście. Tematem przewodnim posiedzenia była kontynuacji dyskusji na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej, sytuacji polskich rolników poszkodowanych w tegorocznej powodzi oraz proponowanej w tym zakresie pomocy.

Rozpoczynając spotkanie Marek Sawicki Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podziękował wszystkim przedstawicielom związków i organizacji rolniczych za wkład i pracę związaną z podjętymi działaniami na rzecz rolników poszkodowanych przez powódź. Minister odnosząc się do rejonów, które znacznie ucierpiały na wskutek zdarzeń powodziowych przedstawił aktualną sytuację w rolnictwie, omówił podjęte działania w zakresie pomocy dla poszkodowanych oraz przedstawił nowe propozycje wsparcia dla rolników, których gospodarstwa ucierpiały w tegorocznej powodzi.

Resort rolnictwa proponuje:

- rozszerzenie pomocy poza propozycje doraźnego wsparcia, rolnicy, którzy w wyniku powodzi stracili możliwość uzyskiwania dochodu z własnych gospodarstw będą zatrudniani do prac interwencyjnych na zasadach obowiązujących osoby uprawnione do zasiłku dla bezrobotnych. Rozważa się również możliwość objęcia rodzin rolniczych zasiłkiem dla bezrobotnych.

- resort rolnictwa zwrócił się do Komisji Europejskiej z prośbą o wydanie zgody na uruchomienie nowego działania w PROW 2007-2013 - „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonej w wyniku klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych" w ramach tej propozycji, rolnicy, którzy ponieśli straty na wskutek tegorocznej powodzi otrzymają możliwość dofinansowania na poziomie 90 % zakupów niezbędnych do produkcji rolnej (maszyn, sprzętu, materiału siewnego, zwierząt itp.) do maksymalnej w tym działaniu kwoty 300 tys. zł., dla tej grupy beneficjatów zwiększa się również poziom dofinansowania w działaniach „Modernizacja gospodarstw rolnych" oraz „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej".

- trwają prace nad dostosowaniem przepisów prawa w sposób umożliwiający zamianę gruntów rolnych znajdujących się na terenach zalewowych i przeniesienie siedlisk na grunty będące w posiadaniu Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa.

- resort rolnictwa wystosował również wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o przeznaczenie środków na zapewnienie wapnowania na terenach zalanych przez powódź. Jednocześnie wydano Okręgowym Stacjom Chemiczno - Rolniczym  zalecenie wykonywania bezpłatnej analizy gleby.

W dalszej części spotkania Marek Sawicki Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawił aktualny stan prac i uzgodnień międzyresortowych z zakresu  zmiany zapisów ustawy o ubezpieczeniach rolniczych, do której KRIR zgłaszał istotne poprawki dotyczące powszechności ubezpieczeń. Minister odniósł się również do ważniejszych elementów polskiego stanowiska  dotyczącego przyszłości WPR po 2013 roku czyli  rezygnacji z okresów przejściowych i płatności historycznych. Wspólna Polityka Rolna pozbawiona tych dwóch mechanizmów wsparcia pozwoli na wyrównanie szans, jest  to naszym wspólnym priorytetem i elementarną częścią strategii w podejmowanych na Forum Unii Europejskiej działaniach. Obecni na spotkaniu przedstawiciele rolniczych związków zawodowych, związków branżowych i Krajowej Rady Izb Rolniczych z Wiktorem Szmulewiczem na czele, jednogłośnie poparli stanowisko resortu rolnictwa w tej sprawie.      

W toczącej się dyskusji nie zabrakło również debaty na temat aktualnej sytuacji na poszczególnych rynkach rolnych. W tej części spotkania Minister Marek Sawicki przedstawił nowe propozycje resortu rolnictwa wynikające z toczących się  negocjacji handlowych z partnerami wschodnimi, w szczególności w kontekście niedawno zawiązanej grupy partnerstwa wschodniego. Natomiast Wiktor Szmulewicz Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił uwagę na pilną potrzebę zmian przepisów prawa dotyczących dzierżawy gruntów rolnych z Zasobów Własności Rolnych Skarbu Państwa w sposób, który umożliwi lokalnym rolnikom zakup przedmiotowych gruntów. Prezes KRIR zwrócił się również z wnioskiem o odroczenie spłat lub umorzenie przez ARiMR części kredytów klęskowych zaciągniętych przez rolników w ubiegłych latach.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com