prow.logo.jpgMając na uwadze trwające obecnie prace legislacyjne nad nowelizacją rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 października 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, a także wnioski podjęte w trakcie XIII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych III kadencji, jakie miało miejsce w dniu 6 maja br. w Elgiszewie, 7 czerwca br. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego o umożliwienie spełnienia kryterium powierzchni minimalnej gospodarstwa rolnego przez beneficjanta wsparcia poprzez dzierżawę użytków rolnych od innego rolnika.

 

Zgodnie z obecnie obowiązującym § 3 ust. 5 przy ustalaniu minimalnej powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie sumuje się powierzchnię użytków rolnych stanowiących przedmiot własności, użytkowania wieczystego, a także dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta na czas nieoznaczony lub na okres co najmniej 5 lat, licząc od dnia złożenia wniosku o płatność, z tym że w przypadku osób fizycznych, o których mowa w § 7 ust. 1, na czas nieoznaczony lub na okres co najmniej 6 lat, licząc od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

W opinii Krajowej Rady Izb Rolniczych sugerowane obecnie rozwiązanie tj. rozszerzenie zakresu dzierżawy, o której mowa w § 3 ust. 5 pkt 3, o użytki rolne należące do osób fizycznych (innych producentów rolnych) w sposób znaczny przyczyni się do zwiększenia liczby młodych rolników mogących spełnić kryterium minimalnej powierzchni gospodarstwa, a więc potencjalnych beneficjentów działania, z uwagi na często ograniczoną możliwość dzierżaw w tych samych miejscowościach/gminach gruntów pozostających w gestii Agencji Nieruchomości Rolnych lub jednostek samorządu terytorialnego. Powyższe rozwiązanie w szczególności wychodzi naprzeciw młodym rolnikom z województw, gdzie średnia powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie jest mniejsza od średniej powierzchni w kraju, co wpisuje się w zainicjowane już przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi działania w celu większego wykorzystania wojewódzkich kopert finansowych przeznaczonych na realizację działania „Ułatwienie startu młodym rolnikom” w tych regionach. Jednocześnie, biorąc pod uwagę konieczność przeciwdziałania ewentualnym nieprawidłowościom w tym zakresie oraz jednoznacznego stwierdzenia powiększenia powierzchni gospodarstwa tym sposobem, Zarząd KRIR proponuje wprowadzenie obowiązku sporządzenia takiej umowa dzierżawy w formie aktu notarialnego lub z datą pewną tj. poświadczoną urzędowo przez organ państwowy, organ jednostki samorządu terytorialnego albo notariusza.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com