spotkanie_powodz_04.jpg26 maja br. w Warszawie Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zorganizował spotkanie specjalne prezesów wojewódzkich izb rolniczych z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim oraz szefami rządowych agencji rolniczych poświęcone możliwym formom pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku tegorocznej powodzi. Zgodnie ze wstępnymi danymi szacunkowymi wg stanu na dzień 26 maja podtopieniom lub całkowitemu zalaniu uległo ponad 50 tysięcy gospodarstw rolnych i ponad 400 tys. ha pól uprawnych i innych użytków rolnych. Zdaniem samorządu rolniczego, wobec tak ogromnej skali szkód, należy podjąć szeroko zakrojoną akcję pomocową w celu w możliwie szybkiego zniwelowania najbardziej dotkliwych skutków kataklizmu.


Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Tomasz Nawrocki poinformował uczestników spotkania o stanie strat związanych z wystapieniem powodzi w spółkach zarządzanych przez ANR, a także rodzajach oferowanej przez Agencję pomocy, która polegać ma w szczególności na:

  • udostępnianiu poszkodowanym producentom przez poszczególne spółki ANR i jednostki terenowe części zgromadzonych zapasów zbóż i pasz objętościowych;
  • możliwości ubiegania się o odroczenie spłaty lub umorzenia czynszu dzierżawnego za dotknięte powodzią grunty rolne dzierżawione z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa;
  • możliwości odroczenia terminów spłat zobowiązań wynikających z zakupu gruntów od ANR;
  • udostępnianiu czasowemu lokali mieszkalnych osobom, które straciły dach nad głową.

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Kołodziej przedstawił natomiast informację, zgodnie z którą rolnicy posiadający zobowiązania wobec ARiMR w związku z uzyskaną pomocą finansową z programów operacyjnych bądź w ramach płatności obszarowych powinni dokumentować fakt wystąpienia w ich gospodarstwach podtopień i strat z tym związanych, które uniemożliwiają realizację tych zobowiązań. Powódź i jej skutki należą do czynników kwalifikowanych jako tzw. działanie siły wyższej, dlatego wszelkie jej wystąpienia należy zgłaszać ARiMR, tak aby w dalszej kolejności w potwierdzony odpowiednią dokumentacją sposób Agencja mogła przedstawić informację Komisji Europejskiej na temat sposobu realizacji wydatkowania wsparcia z budżetu Unii Europejskiej.

spotkanie_powodz_01.jpg spotkanie_powodz_03.jpg spotkanie_powodz_02.jpg spotkanie_powodz_05.jpg

Prezes Agencji Rynku Rolnego Władysław Łukasik przedstawił informację na temat praktycznych możliwości wykorzystania zgromadzonych przez ARR w ramach unijnego mechanizmu interwencyjnego zapasu zbóż, które mogłyby zostać rozdysponowane na doraźną pomoc poszkodowanym przez powódź rolnikom. Minister Marek Sawicki potwierdził złożenie przez resort rolnictwa oficjalnego zapytania do Komisji Europejskiej w tej sprawie. Od odpowiedzi z Brukseli zależeć będzie możliwość uruchomienia tego działania.

Ponadto, przedstawiciele samorządu rolniczego zasygnalizowali inne równie istotne kwestie m.in. potrzebę zmiany w trybie natychmiastowym prawodawstwa dotyczącego preferencyjnych kredytów klęskowych oraz ustawy o ubezpieczeniach upraw i zwierząt. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz zawnioskował również do obecnej na spotkaniu Zastępcy Prezesa KRUS Janiny Pszczółkowskiej o dofinansowanie organizacji wypoczynku letniego dzieciom rolników poszkodowanych przez powódź ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com