konferencja_sggw_wpr02.jpg5 maja br. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie z inicjatywy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego odbyła się konferencja poświęcona dyskusji na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku. Udział w spotkaniu wziął Wicepremier i Minister Gospodarki Waldemar Pawlak, przedstawiciele instytucji okołorolniczych, środowiska naukowego, a także związków i organizacji rolniczych, w tym także Krajowej Rady Izb Rolniczych. Konferencja była okazją do przedyskutowania stanowiska rządowego w sprawie funkcjonowania unijnej polityki rolnej w nowej perspektywie finansowej.


Minister Sawicki podkreślił fakt, iż ostateczne decyzje dotyczące pakietu legislacyjnego określającego nową WPR będą zapadały w trakcie trwania polskiej prezydencji UE, dlatego konieczna jest intensyfikacja działań tak, aby Polska była krajem wiodącym w tej dyskusji. Wyraził ponadto potrzebę aktywnego udziału środowiska rolniczego oraz pozostałych grup społecznych w trwającej obecnie, zainicjowanej przez Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UE Daciana Ciolosa, debacie ogólnoeuropejskiej dotyczącej kształtu WPR po 2013 roku. Uruchomiona na tę okoliczność strona internetowa ma służyć jako forum prezentacji opinii zarówno instytucji, organizacji, jak i osób indywidualnych, w której nie może zabraknąć mocnego głosu z Polski. Zachęcając do korzystania z tego medium minister Sawicki wyraził przekonanie o konieczności kontynuacji silnej WPR, która w sposób sprawiedliwy odpowiadać będzie potrzebom rolników z wszystkich państw członkowskich UE.

 

konferencja_sggw_wpr01.jpg  konferencja_sggw_wpr03.jpg  konferencja_sggw_wpr04.jpg konferencja_sggw_wpr05.jpg

 

Wicepremier Waldemar Pawlak stwierdził ponadto, że Polska jest krajem, który może i powinien stać się w trakcie debaty na temat przyszłości WPR reprezentantem regionu Europy Środkowo-Wschodniej i generalnie nowych państw członkowskich jako największy z „nowej 12” producent żywności dostarczanej na rynek wspólnotowy oraz eksportowanej poza granice UE. Podkreślił konieczność wzięcia pod uwagę w trakcie konstruowania nowej polityki rolnej trwających negocjacji w ramach Światowej Organizacji Handlu oraz znaczenia globalizacji rynku determinującego ceny surowców rolnych, a co za tym idzie sytuację ekonomiczną gospodarstw rolnych. Unia Europejska, jako region świata, w którym obowiązują najbardziej restrykcyjne regulacje w zakresie bezpieczeństwa żywności i ochrony środowiska naturalnego wymuszające dodatkowe koszty produkcji, musi kontynuować silną WPR, od której skuteczności zależeć będzie rozwój i kontynuacja rolnictwa na kontynencie europejskim.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com