ekes_logo.pngRealizowana od niemal 50 lat wspólna polityka rolna (WPR) wymaga pilnej restrukturyzacji. Będzie ona miała rację bytu, jeżeli nabierze zrównoważonego i nowoczesnego charakteru i będzie krzewić europejski model rolno-spożywczy. Europejski Komitet Ekonomiczno Społeczny poruszył te kwestie podczas dyskusji dotyczącej rolnictwa na sesji plenarnej z udziałem komisarza ds. rolnictwa Daciana Cioloşa, który po raz pierwszy odwiedził Komitet.

 

W ostatnich opiniach Europejskiego Komitetu Ekonomiczno Społecznego w sprawie przyszłej reformy europejskiej polityki rolnej, w tym w opinii Lutza Ribbego (Niemcy) przyjętej na sesji plenarnej w marcu, sprawozdawcy przytoczyli argumenty za utrzymaniem europejskiego sposobu produkcji żywności i podniesieniem świadomości konsumentów na temat korzyści płynących z zakupu europejskiej żywności. 

Przemawiając na sesji plenarnej, komisarz ds. rolnictwa Dacian Cioloş podkreślił, że szczegóły reformy WPR zostaną poddane pod dyskusję najpóźniej w listopadzie, po konsultacji publicznej. „Potrzebny jest bardziej przejrzysty system, tak by podatnicy wiedzieli, za co płacą. Niemniej małe gospodarstwa muszą nadal otrzymywać wsparcie, gdyż tworzą one miejsca pracy w europejskich regionach” – stwierdził. Sprawozdawca José María Espuny Moyano (Hiszpania) dodał, że „zrównoważony rozwój jest warunkiem wstępnym utrzymania się europejskiego modelu rolno-spożywczego. Ze względu na swe kluczowe znaczenie leży on w interesie strategicznym Europy”.

Celem europejskiego modelu rolno-spożywczego jest dostarczenie bezpiecznej i zdrowej żywności, propagowanie wysokiej jakości produkcji, a także uwzględnianie aspektów społecznych i ekologicznych oraz długoterminowej stabilności tego sektora. EKES proponuje, by dla ulepszenia europejskich produktów rolno-spożywczych ograniczono biurokrację wiążącą je z pochodzeniem geograficznym, zwraca bowiem uwagę, że jedna trzecia ostrzeżeń na rynku wewnętrznym związana jest z żywnością spoza UE. EKES apeluje też o bardziej zaostrzoną kontrolę, by uniknąć produktów niskiej jakości. W opinii zaleca się ponadto propagowanie europejskiego modelu rolno-spożywczego na forach międzynarodowych, takich jak WTO i FAO, a także dążenie do tego, by związane z nim zasady rozwoju zrównoważonego zostały zaakceptowane na całym świecie.

W innej opinii Komitetu przypomniano potrzebę bardziej zrozumiałego etykietowania i lepszego wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych. Sprawozdawca Carlos Trías Pinto (Hiszpania) podkreślił, że może to skłonić konsumentów do kupna towarów wyprodukowanych zgodnie z normami społecznymi, ekologicznymi i zdrowotnymi, a także z kryteriami dotyczącymi bezpieczeństwa i dobrostanu zwierząt.

źródło: komunikaty prasowe EKES (51/2010)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com