mrirw.jpgMając na uwadze fakt, iż obowiązek renowacji, oczyszczania oraz utrzymywania w należytym stanie ekologicznym wody płynącej w urządzeniach melioracji wodnych spoczywa zawsze na właścicielu terenu, na którym znajdują się owe obiekty, Zarząd KRIR 30 marca br. zwrócił się z zapytaniem do Departamentu Płatności Bezpośrednich w MRiRW, czy rolnicy na których spoczywa taki obowiązek mogą dostawać płatności z tego tytułu np. płatności bezpośrednie. Poniżej zamieszczamy treść odpowiedzi na niniejsze pismo.


 
 
Na podstawie art. 77 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 z późn. zm.), utrzymanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych (w tym rowów melioracyjnych) należy do właścicieli gruntów, na które urządzenia te wywierają korzystny wpływ. Jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej, ich utrzymanie należy do tej spółki.

Pomoc w zakresie utrzymywania urządzeń melioracji wodnych szczegółowych może być udzielana tylko spółce wodnej. Spółka wodna może korzystać na ten cel z pomocy państwa w formie dotacji podmiotowych oraz z pomocy finansowej z budżetu jednostek samorządu terytorialnego (art. 164 ust. 5 ustawy Prawo wodne).

Jednocześnie ustawa Prawo wodne nie przewiduje żadnej pomocy w tym zakresie, skierowanej bezpośrednio do rolników.

Ponadto, MRiRW informuje, iż do rowów, których szerokość w obrębie działki rolnej nie przekracza 2 m oraz do innych, wskazanych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 marca 2010 r. w sprawie minimalnych norm (Dz. U. 39, poz. 211), elementów krajobrazu takich jak: pasy zadrzewień, żywopłoty, ściany tarasów, których szerokość w obrębie działki rolnej nie przekracza 2 m oraz oczek wodnych o łącznej powierzchni do 100 m2 przysługują płatności bezpośrednie. Powyższe elementy krajobrazu wlicza się do powierzchni uprawnionej do płatności.

Jednocześnie resort rolnictwa informuje, iż od 2010 r. rolnicy ubiegający się o przyznanie płatności do gruntów rolnych oraz rolnicy starający się o płatności w ramach niektórych działań nieinwestycyjnych PROW 2007 - 2013, tj. płatności:

  • z tytułu naturalnych utrudnień dla rolników na obszarach górskich i innychobszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW),
  • rolnośrodowiskowych,
  • na zalesianie gruntów rolnych,

zobowiązani są do przestrzegania zakazu niszczenia w obrębie działki rolnej rowów, których szerokość nie przekracza 2 m. Departament Płatności Bezpośrednich wyjaśnia, iż obowiązek ten oznacza konieczność zachowania wskazanych elementów krajobrazu. Rolnik nie może ich usunąć, ani zniszczyć. W przypadku nieprzestrzegania powyższych przepisów, konsekwencją będzie odpowiednie zmniejszenie przyznawanych płatności bezpośrednich.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com