spotkanie_luty10_10.jpg 18 lutego br. w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zorganizował spotkanie prezesów wojewódzkich izb rolniczych i przedstawicieli organizacji rolniczych w sprawie aktualnej sytuacji polskiego rolnictwa. W debacie z reprezentantami środowiska rolniczego udział wziął Dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej prof. dr hab. Andrzej Kowalski, szef resortu rolnictwa minister Marek Sawicki, Radca Generalny MRiRW Maria Zwolińska, a także Honorowy Prezes KRIR Józef Waligóra. Obradom przewodniczył Prezes Wiktor Szmulewicz.


Odnosząc się do obecnej sytuacji, w jakiej znaleźli się polscy producenci rolni prof. Kowalski szczególną uwagę zwrócił na światowy kryzys ekonomiczny, który w dobie  globalizacji wymiany handlowej w sposób bezpośredni wpłynął na obniżkę popytu na żywność.  Spadek PKB w krajach europejskich miał istotne znaczenie na chłonność rynku wewnętrznego Unii Europejskiej. Z punktu widzenia Polski obniżka wzrostu gospodarczego w Niemczech, które są głównym eksporterem naszej produkcji rolnej, w sposób istotny wpłynęła na ilość żywności wywożonej poza granice kraju. Kolejnym elementem wpływającym na ekonomikę rolnictwa w Polsce jest, zdaniem prof. Kowalskiego, niezwykle trudny i powolny proces restrukturyzacji gospodarstw rolnych, przez co dominującym typem działalności rolniczej nadal pozostają małe, niedoinwestowane i przez to niewydolne finansowo gospodarstwa. Skala produkcji w sposób bezpośredni wpływa na osiągane ceny za produkty rolne, a brak rzetelnych i pewnych analiz dotyczących światowych zmian popytu utrudnia konstruowanie skutecznych rozwiązań rynkowych.

Prof. Kowalski stwierdził ponadto, że pomimo funkcjonowania w wielu krajach UE Wspólnej Polityki Rolnej już od ponad 50 lat nadal dochody rolnicze są tam znacznie niższe, niż te osiągane w innych sektorach gospodarki. Stwierdził, że gdyby analizować rolnictwo jedynie z ekonomicznego punktu widzenia, w 11-12 państwach Wspólnoty należałoby zaprzestać produkcji żywności. Odnosząc się do poprzedzającej temat sytuacji w polskim rolnictwie dyskusji przedstawicieli organizacji członkowskich Komitetu Copa dotyczącej usprawnienia polskiej reprezentacji rolniczej na forum w Brukseli prof. Kowalski przedstawił opinię, iż wyrażane tam postulaty nie mogą mieć charakteru koniunkturalnego i być zmieniane w zależności od sytuacji rynkowej w danym roku.  

spotkanie_luty10_06.jpg spotkanie_luty10_15.jpg spotkanie_luty10_09.jpg spotkanie_luty10_12.jpg
spotkanie_luty10_13.jpg

Polemizując z tezami Dyrektora IERiGŻ Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej i Członek Zarządu KRIR Robert Jakubiec wyraził opinię, że to nie kryzys ekonomiczny spowodował obecną sytuację w rolnictwie, czego dowodzi praktyczne zaprzestanie w Polsce produkcji tytoniu i chmielu oraz konieczność importu cukru w związku z redukcją jego produkcji za politycznymi decyzjami UE. Wyraził ponadto obawy co do sposobów prywatyzacji pozostających z udziałem Skarbu Państwa spółek okołorolniczych wskazując, że błędy w tym zakresie popełnione w przeszłości doprowadziły do sytuacji, w której rolnicy nie mają żadnego wpływu na funkcjonowanie podmiotów, od których zależą ich dochody. Prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Ryszard Ciźla wskazał, że negocjacje opłacalnych dla producentów owoców i warzyw warunków sprzedaży ich płodów są w obecnej sytuacji rynkowej niezwykle trudne. Prezes LIR poruszył również kwestię importu do Polski surowców rolnych, które stanowią nieuczciwą konkurencję dla polskich rolników. Prof. Kowalski stwierdził, że w przypadku ograniczenia poziomu importu z innych państw należy spodziewać się podobnej reakcji na nasze towary redukując tym samym dotychczasowy poziom wymiany handlowej.

Następnie poruszono również kwestię ubezpieczenia społecznego rolników oraz ewentualnego wprowadzenia obligatoryjnego podatku dochodowego w rolnictwie. Wielu uczestników dyskusji wyraziło w tym kontekście swój zdecydowany sprzeciw.  Dowodząc słuszności opodatkowania rolników obciążeniami adekwatnymi do faktycznych dochodów gospodarstwa prof. Kowalski podał przykład producentów zbóż oraz trzody chlewnej, którzy uzyskując przeciwne do siebie wyniki ekonomiczne w danym roku płacą podatki uzależnione jedynie od wielkości posiadanego gospodarstwa.

W dalszej części debaty, na której obecny był Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki dyskutowano o dotychczasowych działaniach podjętych przez resort rolnictwa w celu ustabilizowania sytuacji na rynkach rolnych, a przedstawiciele samorządu rolniczego i organizacji rolniczych wskazywali na aktualne problemy rolników, z którymi należy się zmierzyć w najbliższym czasie. Radca Generalny ministra Maria Zwolińska poinformowała o przebiegu przyspieszonej kampanii wypłat rolnikom płatności bezpośrednich za 2009 rok oraz przedstawiła wyniki wymiany handlowej artykułów rolno-spożywczych z ostatnich lat. Prezes Izby Rolniczej w Opolu Herbert Czaja poruszył kwestię budownictwa na wsi i planowanych restrykcji w tym zakresie związanych z przepisami rozporządzenia przygotowywanego przez Ministerstwo Środowiska. Wiceprezes KRIR i Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej Władysław Piasecki zwrócił uwagę ministra Sawickiego na uwalnianie na rynek w niezbyt fortunnym czasie dla producentów przez Agencję Mienia Wojskowego zgromadzonych produktów spożywczych. W podobnym tonie wypowiedział się Delegat do KRIR Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Jerzy Salitra, który poinformował o wyprzedaży zapasów zbóż po zaniżonych cenach przez Agencję Rezerw Materiałowych.  Prezes Małopolskiej Izby Rolniczej Paweł Augustyn wniósł o podjęcie prac legislacyjnych w zakresie nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw i zwierząt gospodarskich. Ponadto, dziękując ministrowi za dotychczasową organizację szkoleń rolników w zakresie zakładania grup producentów rolnych wyraził potrzebę kontynuowania tego typu działań. Wiele uwagi poświęcono również wsparciu specjalnemu dla producentów mleka i podziale 20 mln euro przeznaczonych na ten cel.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com